Nigdemiz.com
buy Instagram followers

Niğde Memur Sen’den Milletvekillerine Kadro Mektubu

  • 09 Temmuz 2019
  • 272 kez görüntülendi.
Niğde Memur Sen’den Milletvekillerine Kadro Mektubu

Memur Sen Niğde Şubesi geçtiğimiz günlerde Sözleşmeli olarak çalışanların haklı kadro talepleriyle ilgili basın açıklaması yaparak  posta yolu ile Milletvekillerinin de içerisinde bulunduğu ilgili birimler ve makamlara mektup gönderdi.

Memur Sen Niğde Şubesi temsilcileri tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında “Hakkımız olanı istiyor, kadro mücadelemize destek bekliyoruz” diyerek başlanılan basın açıklamasında sözleşmeli çalışanlara kadro hakkının verilmesiyle ilgili taleplerini sıraladı.

ilgili makamlara gönderilen mektubu da açıklama metnine iliştiren yetkililer açıklamada şu ifadelere yer verdiler: ” Bugün burada, Tarım-Ormancılık Hizmet Kolu’nun Yetkili Sendikası Toç Bir-Sen olarak; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen ve Sözleşmeli Personeli öz – üvey evlat diye ayrıştıran yasa teklifindeki adaletsizliğin biran önce düzeltilmesi noktasında sesimizi duyurmak için biraya geldik.
Toç Bir-Sen İl ve Şube Başkanlıklarımızca; 81 ilde eş zamanlı olarak Milletvekillerimize mektup gönderiyor ve bir kez daha “Hakkımız Olanı İstiyor, Kadro Mücadelemize Destek Bekliyoruz” diye haykırıyoruz.
SÖZLEŞMELERİN SÜRESİNİN DÜŞÜRÜLMESİ

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sözleşmeli Personelin sözleşme sürelerinin 4+2’den 3+1’e düşürülmesine yönelik içinde pek çok eksikliğin ve eşitsizliğin dolu olduğu yasa kabul edildi.
Sözleşmeli olarak görev yapan; öğretmen, sağlık çalışanı ve din görevlilerinden bir kısmına yönelik yapılan söz konusu iyileştirmede; diğer kamu kurumlarında ve unvanlarda görev yapan personelin yer almaması hiç kuşkusuz çalışma barışını derinden sarsacak, çalışanların moral ve motivasyonunu düşürecektir. Sorun çözmekten ziyade sorunları çoğaltıp çalışma barışını ve adaletini yerle bir eden bu düzenleme bu haliyle asla doğru değildir.
Yıllardır, ‘İş Güvencesi Kırmızı Çizgimiz’ diyerek her platformda kadrolu istihdamın hayati bir gereklilik olduğu bilinciyle 4/B’li (sözleşmeli) kardeşlerimizin 4/A kadrosuna geçirilmesi için mücadele ederken, bugün bir de sözleşmeli personeli bu düzenlemeyle kendi aralarında eşitsizce ayıran kanuni düzenleme hiç bir şekilde kabul edilemez.
Bazı kamu çalışanlarını bu düzenlemeyle sevindirirken diğerlerine üvey evlat muamelesi yapılması toplumsal ve çalışma hayatındaki dengeyi bozmanın yanı sıra Anayasamızın temel eşitlik ilkesiyle de asla bağdaşmamaktadır.
Biran önce sözleşmeliligi sona erdirecek ve ayrım yapmaksızın tüm sözleşmelileri kapsayacak şekilde, yeni bir adımın atılması için ilgilileri aklı selim davranmaya davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki düzenleme dışında kalan kamu görevlileri ayrıcalık değil sadece hakkı olanı talep etmektedir.
Ayrıca, geçtiğimiz gün Meclis’teki Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşüldüğü Genel Kurulda, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler’in ‘Personel rejimine ilişkin farklı talepler olduğunu biliyoruz ve önümüzdeki dönemde AK Parti olarak bunları ilgili paydaşlar ve kurumlarla görüşerek kapsamlı bir şekilde ele alacağız” sözlerinin de takipçisi olacağız.
Değerli Basın Mensuplarımız hepinize katılımlarınız ve sesimizi duyurmak noktasındaki katkılarınız için teşekkür ediyoruz.
ÜYELERİN AYRI AYRI İMZALADIĞI O MEKTUP
Sayın Milletvekilim;
TBMM Genel Kurulu’nda onaylanan “Bazı Kanunlarda ve 652 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 657 sayılı DMK’ nın 4/B maddesine göre sözleşmeli olarak çalışan bazı personelin, 3 yıl sözleşmeli olarak görev yapmaları halinde 4/A kadrosu almalarına imkan sağlayan yasal düzenleme hayata geçirilmiştir.
Bizler Tarım ve Orman Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarında 657 sayılı DMK’ nun 4/B maddesine göre sözleşmeli olarak görev yapan kamu görevlileriyiz.
Yapılan son yasal düzenleme, hem adı geçen kurumlarda çalışan sözleşmeli personel arasında hem de bizim gibi kanun kapsamına giremeyen Sözleşmeli Personel arasında hiç de adil olmayan bir ayrımcılığa yol açmıştır.
Milli İradenin tecelli yeri olan ve millet adına iş gören Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, bizleri kapsam dışı bırakan yukarıda ifade ettiğim yasal düzenlemenin yapılmış olması, bir vatandaş olarak ve bu devletin bir kamu personeli olarak bizi derinden üzmüştür.
Sayın Milletvekilim;
Sizden ve mensubu olduğunuz Siyasi Partinizin tüm Milletvekillerinden ricamız, “Tüm Kamu Kurumlarında görev yapan sözleşmeli personelin tamamını kapsayacak, bütün sözleşmelilerin 657 sayılı Kanunun 4/A maddesine göre çalışmasını sağlayacak ve tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine” imkan verecek şekilde yeni bir yasal düzenleme teklifinin hazırlanarak, Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmesine ve kabul edilmesine destek vermenizdir. Ailelerin parçalanması, çocukların anne-babalarından ayrı kalması, sağlık problemi olan çalışanların veya aile bireylerinin tedavilerinin dahi aksaması gibi daha birçok mağduriyete sebep olan, sözleşmeli personel çalıştırılması uygulamasından bir an önce vazgeçilerek, daha adil bir çalışma hayatı beklentimizin karşılanması için gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve yaşadığımız mağduriyetin sonlandırılması hususunda gereğini arz ederim.”

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!