Niğde, Ulaşım Projesinin En Önemli Halkası - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Niğde, Ulaşım Projesinin En Önemli Halkası

  • 11 Ekim 2018
  • 950 kez görüntülendi.
Niğde, Ulaşım Projesinin En Önemli Halkası

Bu proje Niğde’nin Kaderini Tamamen Değiştirebilir

Ankara-Niğde Otoyolu yapımı ile ilgili proje konuşulmaya başlandığı günden buyana sadece iki ile arasındaki bir bağlantı değil adeta Türkiye’nin tüm bölgelerinin merkez geçiş güzergahı haline gelirken Marmara ve Karadeniz bölgeleri Niğde Merkezli ulaşım sağlayacak.

EN ÖNEMLİ VE SON HALKA NİĞDE

Ulaşım alanında yapılan projeler ve ihaleler ise bu işin kanıtı oldu. Çünkü Niğde, Marmara ve Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan en önemli ve son halka olacak.

Yapım çalışmaları hızlandırılan ve 2020’de açılması planlanan Ankara-Niğde Otoyolu ile Marmara, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerini birbirine bağlayan, uluslararası öneme sahip devasa bir ulaşım ağı oluşturulmuş olacak.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ İLE

Yap-işlet-devret modeliyle yapımına başlanan ve 2018 yılı başı şubat ayında büyük bir törenle  temeli atılan Ankara-Niğde Otoyolu’nun 2020 yılına yetiştirilmesi için kapasite artırımına giden üstlenici firma, makine-ekipman ve işçi sayısını iki katına çıkartmak üzere kolları sıvadığı belirtiliyor.

KALABALIK BİR EKİP ÇALIŞIYOR
Ankara-Niğde Otoyolu Proje kapsamında 160’tan fazla mühendis, 100 civarında tekniker ve 4 bine yakın işçi görev yapıyor.

Projede ayrıca günlük bin 500 metreküp beton ile yaklaşık 200 ton demir işlendiği kaydediliyor.  Otoyolun Niğde bölümünde ayrıca yol çalışmaları hızlı bir şekilde devam edeceği belirtiliyor.

GÖLBAŞINDAN BAŞLAYIP…

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinden başlayan proje, kuzey çıkışı olarak ta bilinen Niğde Gölcük Kavşağında sona erecek.

OTOYOL VE BAĞLANTI MİKTARLARI

İlgili projenin otoyol kısmı tam 275 kilometre olarak belirtilirken, bu projede ayrıca ağlantı yollarına da 55 kilometre ayrılmış. İki çalışmanın toplam mesafesi ise 330 kilometre  olarak biliniyor.

PROJEDE YOLDAN BAŞKA NELER VAR?

İlgili projede toplam otoyol bölümlerinin yanı sıra toplamda 12 kavşak, yaklaşık 3 bin metre uzunluğunda 5 adet viyadük, 74 ayrı geçiş köprüsü, 140 civarında alt geçit, 12 ayrı araç ve dinlenme park alanı, Karayollarının kullanımında olacak olan 5 bakım işletme merkezi ve geçişlerde kullanılacak toplam 12 ücretli gişe yer alıyor.
MARMARA VE KARADENİZ’İN AKDENİZE MERKEZİ NİĞDE

Ankara-Niğde otoyolunun yaklaşık yatırım maliyeti ise 5,5 milyar TL. Bu projenin tamamlanmasının ardından Marmara ve Karadeniz bölgelerini Akdeniz bölgesine bağlayacak  ve uluslararası öneme sahip ulaşım ağı Niğde üzerinden tamamlanmış olacak.

TEM’DEN URFAYA KÖPRÜ

Avrasya bölgesinin en önemli ulaşım ağlarından TEM Otoyolu’nun eksik kalan Ankara-Niğde kesimi tamamlanarak Edirne’den Şanlıurfa’ya da doğrudan eksiksiz ve kesintisiz ulaşım imkanı sağlanacak.

TURİZME ETKİSİ

Projenin tamamlanması ile Kapadokya bölgesi önemli turizm merkezleri haline gelmesi beklenirken, güney illerinde yer alan önemli turizm ve ticari bölgelere, güvenli ve konforlu ulaşımında sağlanmış olacak.

BAKAN BİTİŞ TARİHİNİ 2022’DEN 2020’YE ÇEKMİŞTİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 2022 yılında bitirilmesi öngörülen Ankara-Niğde Otoyol projesinin, üstlenici firmanın kapasitesini artırmasıyla 2020’de hizmete alınmasının hedeflendiğini geçtiğimiz ay içerisinde söylemişti.

Bakan Turhan, Ankara-Niğde Otoyolu inşaatını inceledikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ankara-Pozantı Otoyolu’nun en önemli kesimlerinden birinin Ankara-Niğde kesimi ile Kapıkule’den başlayıp Türkiye’nin güney sınır kapılarına uzanan otoyol ağının da son halkasını oluşturduğunu ifade eden Turhan, Ankara-Niğde Otoyolu’nu Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle inşa edildiğini belirtti.

PROJEJİ 2 YIL ERKENE ÇEKİLMİŞTİ

Turhan, şunları söyledi: “Projemizin ana yol uzunluğu 275 kilometre, bağlantı yollarının uzunluğu 55 kilometre olmak üzere toplam 330 kilometreden oluşuyor. Projenin maliyeti yaklaşık 1.5 milyar Euro. Projenin inşaat süresinin 2022 yılı içinde bitmesi öngörüldü ancak üstlenici firma gerekli tedbirleri, önlemleri alıp, kapasitesini artırarak projeyi 2020 içinde hizmete almayı hedefliyor. Proje, ülkemizin Avrupa sınırındaki komşulardan başlayıp, güneydeki sınır kapılarına otoyol standardında hizmet verecek olan projenin son kesimini oluşturuyor.”

OTOYOL PROJELERİNİN SIRALAMALARI İSE ŞÖYLE:

1)Gebze-Orhangazi-izmir otoyolu (421 kilometre)

2 Kuzey Marmara Otoyolu (414 kilometre)

3)Ankara-Niğde otoyolu (342 kilometre)

4) Ankara-Samsun otoyolu

a)Ankara-Kırıkkale-Delice kesimi (112 kilometre)

b)Delice-Samsun kesimi (320 kilometre)

5)Aydın-Denizli-Burdur otoyolu

a)Aydın-Denizli kesimi (175 kilometre)

b)Denizli-Burdur kesimi (155 kilometre)

6)Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir otoyolu (370 kilometre)

7)Sabuncubeli tüneli (4 kilometre)

8)Ankara-İzmir otoyolu 535 kilometre

9)Afyonkarahisar-Antalya-Alanya otoyolu (490 kilometre)

10) Sivrihisar-Bursa otoyolu (202 kilometre)

11) Şanlıurfa-Habur otoyolu Diyarbakır bağlantısı dahil( 445 kilometre)

12) Gerede-Merzifon-Gürbulak otoyolu

a) Gerede-Merzifon kesimi (357 kilometre)

b)Merzifon -Gürbulak kesimi (908 kilometre)

13) Bozüyük-Afyonkarahisar otoyolu (85 kilometre)

14)Afyonkarahisar-Niğde otoyolu (425 kilometre)

15) Düzce-Zonguldak otoyolu (90 kilometre)

16) Alanya-Mersin otoyolu (250 kilometre)

17) Delice-Sivas-Refahiye otoyolu (540 kilometre)

18) Nevşehir-Diyarbakır otoyolu (650 kilometre)

19) Diyarbakır-Gürbulak otoyolu (460 kilometre)

20) Sivas-Malatya otoyolu (230 kilometre)

21) Trabzon-Malatya otoyolu (540 kilometre)

22) Şanlıurfa-Akçakale otoyolu (50 kilometre)

23) Düzce-Diyarbakır otoyolu (560 kilometre)

24) Pasinler-Türkgözü otoyolu (250 kilometre)


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!