NİĞDE ÜRETTİĞİ ENERJİYİ DEPOLAYABİLECEK - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

NİĞDE ÜRETTİĞİ ENERJİYİ DEPOLAYABİLECEK

  • 15 Ekim 2018
  • 267 kez görüntülendi.
NİĞDE ÜRETTİĞİ ENERJİYİ DEPOLAYABİLECEK

Niğde Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Altunbaş, geçtiğimi gün Niğde’nin hatta bölgenin gündemine oturan uzun zamandır heyecanla beklenen YEKA hakkında açıklama yapmıştı.
Altunbaş Gazetemize ayrıca Bu projede birde depolama birimi olduğunu bununda Niğde için önemli bir yatırım olduğunu söyledi.
ÜRETİLE ENERJİNİN YÜZDE 10’U DEPOLANACAK
Altunbaş verdiği bilgilerde şunları da belirtti: “Niğde Bor YEKA içerisinde kurulacak olan GES’te (Güneş Enerji Sistemleri) asgari 30 MW/90 MWh (AC) kapasitesindeki Lityum-iyon teknolojili enerji depolama sistemi kurulumu gerçekleşecek. Buda 300MW’lık üretimim yüzde 10’u 30 MW’a denk gelmektedir. Yani Gündüz üretilen enerjinin yüzde 10’u Niğde’nin gece kullanımı için ayrılmış bölüm olacak. Bu sistem ile enerjiden tasarrufta edilmiş olacak” diye konuştu.
NET İSTİHDAM SAYISI
Altunbaş bu açıklamaya yeni bilgiler ekleyerek önemli konuları paylaştı. Bölgedeki istihdam sayısı ve enerji depolama bilgileri üzerine resmi gazetede yayımlanan bilgileri de aktaran Altunbaş, “İstihdam konusunda kamuoyunda yer alan rakamlarda bazı yanlış anlaşılmalar yer alıyor. Yani bu projede MW başına 1,2 oranında hesaplama ile personel temini yani toplanda 360 kişinin istihdam edilmiş olacak” dedi.
31 OCAK 2019 SON GÜN
İhale şartnameleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’nde görülebilecek ve aynı adresten temin edilebilecek. Şartname alabilmek için daha önce TC Merkez Bankası Ankara Şubesi’nde, TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü adına açılmış olan TR57 0000 1001 0000 0350 1540 15 IBAN nolu hesaba 5.000 TL yatırılması gerekiyor.
İstekliler tekliflerini 31 Ocak 2019 günü, saat 12.00’ye kadar, TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’ne elden teslim edecekler. Teklifler, aynı gün saat 14.00’te incelemeye alınacak.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!