Nigdemiz.com
buy Instagram followers

Niğde’de Ekolojik Koridor Oluşturulacak

  • 07 Ekim 2019
  • 833 kez görüntülendi.
Niğde’de  Ekolojik Koridor Oluşturulacak

Ekolojik çeşitlilik ve dünyada çok az örnekleri de içerisinde barındıran Niğde’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ekolojik koridor oluşturulacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Türkiye’deki doğal yapıyı korumak, bölgelerdeki habitatları birbirine bağlamak ve türlerin geçişine imkan sağlamak için Niğde dahil oldukça önemli bir proje ile toplam 22 ilde ekolojik koridor oluşturulacağı belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye’de korunan alanları, birbiriyle ve şehirlerdeki doğal, veya  yapay yeşil alanlarla birleştirmek amacıyla Ekolojik Koridorlar projesinin hazırlandığını açıkladı.

NİĞDE DAHİL 22 İLDE UYGULANACAK

Buna göre; Niğde’nin de içerisinde ender ekolojik yapısı ile yer alacağı Biyolojik çeşitliliğin devamlılığının sağlanması amacıyla hayata geçirilmesi planlanan proje için Orta Karadeniz ve Orta Anadolu’da bulunan 22 şehrin pilot olarak seçildiğini belirtildi.

İŞTE O İLLER

Belirlenecek bu iller ise şöyle: Niğde, Samsun, Sinop, Kastamonu, Karabük, Çorum, Kırıkkale, Çankırı, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Bilecik, Isparta, Bolu, Konya, Aksaray, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Yozgat ve Sivas.

Proje, konuyla ilgili olan illerin kısmen veya doğrudan sınırlarına girecek şekilde bilimsel bir bakış açısıyla hayata geçirilecek. Projenin ayrıca Akademisyenler ve Bakanlığın ilgili uzmanları tarafından yürütüleceğini de belirtildi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR SAĞLIKLI BAĞLANTILAR

Projede, ekosisteme destek verecek, küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesine katkı sağlayacak ekolojik koridorları ülke geneline yaymayı hedefleniyor.  Projede, ekolojik sürekliliği, ekosistem bütünlüğünü ve biyolojik çeşitliliği koruyarak, korunan alanlar arasındaki bağlantıyı sağlayan ekolojik koridorlar belirlenecek. Alt ekosistemler arasında sürdürülebilir, sağlıklı bağlantılar oluşturulması sağlanacak.

Projeyle doğal sit alanı, Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi, milli park, tabiat parkı, tabiatı koruma alanı, yaban hayatı geliştirme sahası, sulak alan, tabiat anıtı gibi koruma statüsüne sahip alanlar arasında bağlantı kurulacak.

Ekolojik koridor nedir?

Parçalanmış peyzajlarda habitat parçaları arasında organizmaların hareketini sağlayan doğal (akarsu koridoru, çalı ya da ağaç çitleri, doğal koruluklar, dağ sıraları) ya da yapay karakterde (rüzgar şeritleri, bitkilendirilmiş su kanalları, yeşil kuşaklar) olabilen çok işlevli peyzaj yapıları olup peyzaj yapı ve fonksiyonuna katkıda bulunması açısından peyzajın tamamlayıcı bir parçası.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!