Nigdemiz.com

Niğde’nin Erken Evlilikleri Birleşmiş Milletler Programı Kapsamında İzleniyor!

  • 10 Aralık 2019
  • 1.973 kez görüntülendi.
Niğde’nin Erken Evlilikleri Birleşmiş Milletler Programı Kapsamında İzleniyor!

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklerin Önlenmesi başlıklı BM Ortak Programı kapsamında “Türkiye’de Erkeklerin Çocuk, Erken Yaşta ve Zorla Evliliklere İlişkin Algısı Araştırması” gerçekleştirdi. Niğde Dahil 9 ilde toplam 2 bin 857 kişiyle hem nitel hem de nicel yöntemle gerçekleştirilen araştırma, erkeklerin çocuk yaşta, erken ve zorla evliliklerle ilgili düşüncelerini ortaya koydu.

Toplantıda ayrıca; “Kamu politikalarının hedef kitlesi kadınlar. Ancak kamu politikalarının erkeklerin algısını değiştirmek gibi bir hedefi de olması lazım” ifadesinin de altı çizildi.

2 BİN 532 ERKEKLE ANKET GÖRÜŞMELERİ YAPILDI

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), “Türkiye’de Erkeklerin Çocuk, Erken Yaşta ve Zorla Evliliklere İlişkin Algısı Araştırması”nın ilk bulgularını paylaştı. Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAM) tarafından gerçekleştirilen araştırma çerçevesinde, Eylül 2019’da Niğde, Adana, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Şanlıurfa, Mardin, Kars ve Ağrı illerinde 2 bin 532 erkekle anket görüşmeleri yapıldı.

PROGRAMIN HEDEFİ

BM Ortak Programı, çocuk yaşta, erken ve zorla evliliğin temel sebeplerini ortadan kaldırmayı hedeflerken, hem önleme hem de çocuk yaşta, erken ve zorla evlendirilmiş kişilerin ihtiyaçlarına yönelik çok sektörlü (sağlık, sosyal, psikolojik, hukuki) hizmetlerin sağlanması konusunda işbirliklerini artırmayı amaçlıyor.

ANKET SONUÇLARI ANKARA’DA KONUŞULDU

Çoğunluğunun erkeklerin oluşturduğu 325 katılımcıyla ise derinlemesine görüşmeler ve odak grup çalışmalarıyla çocuk yaşta, erken ve zorla evliliklerle ilgili temsili düzeyde kişilerin algısı araştırıldı. Araştırma sonuçları geçtiğimiz gün Ankara’da düzenlenen bir tanıtım toplantısı ile tanıtıldı.

18 YAŞINDAN KÜÇÜK EVLİLİKTE ORAN YÜZDE 14,7!

Hacettepe Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması verilerine göre Türkiye’de 18 yaşın altında evlenen kadınların oranının %14.7 olduğunu belirtti.

ERKEKLERİN ROLÜ ÖNEMLİ

Türkiye’de bu konuda yapılan ilk kapsamlı araştırma, erken yaşta ve zorla evliliklerin önlenmesinde erkeklerin rolünün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

KAMU POLİTİKALARI ERKEKLER İÇİNDE DEĞİŞMELİ

Tanıtım toplantısında konuşma yapan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serpil Sancar erken yaşta ve zorla evliliklerin önlenmesinde kamu politikalarının öneminden şu sözlerle bahsetti: “Kamu politikalarının hedef kitlesi kadınlar. Ancak kamu politikalarının erkeklerin algısını değiştirmek gibi bir hedefi de olması lazım. Erken yaşta ve zorla evliliklerin önlenmesinde kamunun kamu yararı bilinciyle devreye girmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

İDEAL EVLİLİK YAŞI 22-25

Araştırmaya göre, katılımcılar kadın ve erkekler için ideal evlilik yaşının 22-25 olduğunu belirtiyor. Katılımcıların yüzde 59’u bir erkeğin iş sahibi olduğunda, yüzde 53’ü ise bir kadının eğitimini tamamladığında evlilik için hazır olduğunu söylüyor. Katılımcılara göre, bir kadın en geç 20’li yaşlarının ortasından 30’una kadar evlenmelidir, erkekler için ise en geç evlilik yaşı 20’lerin sonlarıdır.

EĞİTİMLERİ DE ETKİLENİYOR

Katılımcıların yüzde 19’u çocuk yaşta evlilikler nedeniyle çevresinde eğitimine devam etmeyen en az bir kız çocuğu olduğunu belirtirken, yüzde 10’u ise çevrelerinde erken yaşta evlilik nedeniyle eğitimine devam etmeyen bir oğlan çocuğu olduğunu belirtiyor.

Araştırmanın detaylı sonuçları ve derinlemesine analizleri içeren raporu, kamuoyu ile 2020 yılının ilk çeyreğinde paylaşılacak.

ERKEKLERİN ERKEN YAŞTA EVLİLİK ALGISI ARAŞTIRILMALI

“Türkiye’de Erkeklerin Çocuk, Erken Yaşta ve Zorla Evliliklere İlişkin Algısı Araştırması”, Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklerin Önlenmesi başlıklı BM Ortak Program çerçevesinde UN Women tarafından gerçekleştirildi.

BM Ortak Programı, Ocak 2018’den bu yana, UNICEF, IOM, UNFPA, UN Women ve UNHCR tarafından, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’nın (SIDA) sağladığı fon desteği ile Niğde, Ağrı, Ankara, Adana, Gaziantep, Hatay, İzmir, İstanbul, Kars, Kilis, Mardin ve Şanlıurfa illerinde yürütülüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.