Niğde’nin Fahri Hemşehrisi Varlık Fonunda - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Niğde’nin Fahri Hemşehrisi Varlık Fonunda

  • 14 Eylül 2018
  • 934 kez görüntülendi.
Niğde’nin Fahri Hemşehrisi Varlık Fonunda

Türkiye Varlık Fonu, yapısı ve işleyişine ilişkin esaslarda yapılan değişikliğin ardından ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Yönetimde Niğde’nin Fahri Hemşehrisi olarak ilan kabul edilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu’da yer aldı.

NİĞDE ONU SEVİYOR

Niğde’ye de çok defa ziyarete gelen Rifat Hisarcıklıoğlu, Niğde tarafından sevilen isimler arasında yer alıyor.

YENİ YÖNETİM KURULU

Resmi Gazete’de dün yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre, Türkiye Varlık Fonu AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Söz konusu kararla şirketin Genel Müdürlüğü görevine ise Zafer Sönmez getirildi.

İLK TOPLANTI TAMAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki ilk toplantıya, başkan vekili olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile yönetim kurulu üyeleri Selim Arda Ermut, Hüseyin Aydın, Rifat Hisarcıklıoğlu, Erişah Arıcan, Fuat Tosyalı ve Zafer Sönmez katıldı.

KURUMDAN MAAŞ ALMAYACAKLAR

Türkiye Varlık Fonu yönetim kurulu üyeleri, bünyesinde bulunmayı milli bir görev saydıkları kurumdan maaş almamaya karar verdi.

2016 YILINDA KURULMUŞTU

Türkiye Varlık Fonu, sermaye piyasalarında araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, yurt içinde kamuya ait varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek ve stratejik, büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek amacıyla 2016 yılında kuruldu.

AMAÇ; EKONOMİK İSTİKRARIN ÖNÜNÜ AÇMAK

Fon ile reel sektör yatırımlarına ve stratejik öneme sahip şirketlere finansman sağlanarak kalkınmanın hızlandırılması, yüksek ve sürdürülebilir büyüme yakalanması ve ekonomik istikrarın önünün açılması amaçlanıyor.

NİĞDE’DEN ADAY GÖSTERİLMİŞTİ

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası (NiTSO) ve Ticaret Borsası Meclis Üyeleri, 15 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurulunda M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun TOBB Yönetim Kurulu Başkanlığına NiTSO Meclisinden aday olarak gösterilmesi için karar almıştı.

NİĞDE’DEN FAHRİ DOKTORASI VE HEMŞEHRİLİĞİ VAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu 2014 Yılında düzenlenen mezuniyet töreni sırasındaki bir etkinlik ile dönemin Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür tarafından “fahri doktora” unvanına ilişkin diplomasını verilmişti. Hisarcıklıoğlu, bu jestin ardından ise fahri doktora unvanının şahsı ve konumu için büyük bir onur olduğunu söyledi.

Aynı gün yine başka bir törende Niğde’nin Fahri Hemşehrisi beratı da kendisine takdim edilen Hisarcıklıoğlu, bu iki güzel jestin kendisi için çok değerli olduğunu da sözlerine eklemişti.

RİFAT HİSARCIKLIOĞLU KİMDİR?

22 Kasım 1955 tarihinde Ankara’da doğan Rifat Hisarcıklıoğlu, aslen Kayserilidir. 365 Oda ve Borsayı ve 1,5 milyon üyeyi kapsayan, iş kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’un Başkanı’dır.

Aslen Kayserili olan M. Rifat Hisarcıklıoğlu, liseyi Ankara TED Koleji’nde bitirdikten sonra, lisans öğrenimini Ankara Gazi Üniversitesi İktisat ve İşletme Bölümü’nde tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına aile şirketinde başlayan Hisarcıklıoğlu, günümüzde yapı malzemeleri, inşaat, ihracat-ithalat, yatırımlar, arazi ıslahı, gıda ve otomotiv sektörü gibi alanlarda faaliyet gösteren Eskihisar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

1992 yılında Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyeliğine seçilen Hisarcıklıoğlu, 365 Oda ve Borsayı ve 1,5 milyon üyeyi kapsayan, Türkiye’nin en büyük iş kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’da bir yıl süren Başkan Yardımcılığı görevinin ardından, 2001 yılında yapılan seçimlerde Başkan olarak göreve gelmiş ve 2002, 2005, 2009, 2013 ve 2018 yıllarında yeniden TOBB Başkanı seçilmiştir.

12 Eylül 2018 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete kararıyla, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu’nda yer alan isimlerden biri olmuştur.


(Haber: Murat Ümranlioğlu)


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!