Niğde’nin Kültür Varlıklarının Risk Kitabı - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Niğde’nin Kültür Varlıklarının Risk Kitabı

  • 13 Ağustos 2018
  • 181 kez görüntülendi.
Niğde’nin Kültür Varlıklarının Risk Kitabı

Kültürel Mirası Koruma Derneği (KMKD) ve Anadolu Kültür tarafından başlatılan çalışma sonunda kitap şeklinde hazırlanarak tamamlandı. Bu kitap içerisinde ise Niğde’nin risk altında buluna varlıkları da yer buldu.

Kültürel Mirası Koruma Derneği (KMKD) ve Anadolu Kültür’ün birkaç yıldır kültür varlıklarını durumu hakkında büyük hassasiyetle yürütüp ilk yedi kitabını hazırladığı çalışma, çok önemli bir adım aldı.

DİZİNİN İLK YEDİ KİTABI VE NİĞDE

Kültürel Mirası Koruma Derneği (KMKD) ve Anadolu Kültür tarafından Adana, Bursa, Elazığ, İzmir, Kayseri, Artvin ve Niğde’de yürütülen ‘risk altındaki kültürel varlıkların inceleme, belgeleme, araştırma ve değerlendirme’ çalışmalarının ürünü olan dizinin ilk yedi kitabı çıktı.

Çalışmanın ana hedefi; bu mirasın kayıt altına alınması ve korunması için katkı sunmak. Bunun için inşaat mühendisinden tarihçiye, restoratörden fotoğrafçıya geniş bir ekip çalışıyor sahada. Önce yapı tespit edilip detaylı fotoğraflanıyor. Ardından her uzman kendi alanında inceleme yapıp değerlendirmede bulunuyor. Bu yapılar sahada sorarak, arayarak bulunduğu gibi geçmişteki gezgin notlarından ya da akademik çalışmalardan da tespit edilebiliyor.

TOPRAĞIMIZLA BARIŞMAK

Bu alanda 32 yıldır gönüllü çalışan, KMKD Yönetim Kurulu üyesi Laki Vingas, projenin fikir babalarından.

Kültürel miras konusunda son dönemdeki çalışmaları ‘samimi’ buluyor Vingas: “Bu samimiyeti kanunlarla ve halkta bu bilinci oluşturma çabalarıyla desteklemeliyiz. Bu, bir süreç. Taşlarıyla evler yapılan tarihi bir yapının kıymetli olduğuna o insanları ikna etmek kolay değil. Ama kafalardaki duvarlar bir kez yıkıldı mı gerisi kolay.
O zamana kadar bir direnç olacak. Sabırlı ve güçlü durmak gerekiyor” dedi.

Türkiye’de halen kültürel çeşitliliğe ilişkin suni korku ve endişelerin olduğunu, kendisinin de bunu bizzat görüp yaşadığını söyleyen Vingas, “Bunları aşmanın yolu eğitim” diyor: “Devlet ve belediyeler artık endişe etmiyor. Nasıl korurum, nasıl restore ederim diye düşünüyor. Bu, aynı zamanda kendimizle ve bu topraklarla barışık yaşamak” diye konuştu.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!