ÖĞRETMENİME DOKUNMA KOKART EYLEMİ - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

ÖĞRETMENİME DOKUNMA KOKART EYLEMİ

  • 26 Nisan 2018
  • 385 kez görüntülendi.
ÖĞRETMENİME DOKUNMA KOKART EYLEMİ

Türk Eğitim-Sen Niğde Şube Başkanı İhsan Uğraş; “Hemen her gün eğitim çalışanlarına yönelik şiddet haberleri ile sarsılıyoruz” dedi, duruma tepki gösterdi ve bu olayların basına yansıyanlarını kamu oyu ile paylaştı.

Türk Eğitim-Sen Niğde Şube Başkanı İhsan Uğraş, eğitimcilerin uğradığı saldırıların artık çığ gibi büyüdüğünü önüne geçilemez bir hal aldığını belirtti. Aralarında Nisan ayı içerisinde Niğde  Fatih Lisesinde’de yaşanan olayında yer aldığı konu hakkında açıklama da bulunan Uğraş bazı olayları paylaştı:

“17.10.2011 Adana’daki Tahsilli İlköğretim Okulu’nda okulun öğretmeni Zeynep Akıncı, tartıştığı bir velinin saldırısına uğradı.

27.09.2012 İzmir’de, 40 yaşındaki öğretmen Rabia Sevilay Durukan, daha önce kendisini “Dikkat et hoca, seni bıçaklarım” diyerek tehdit eden 16 yaşındaki öğrencisi tarafından öldürüldü.

24.10.2013  Mardin’de bir okulun müdür yardımcısı ile öğretmenlerinden biri, tartıştıkları bir öğrencinin boksör velisi tarafından dövülerek hastanelik edildi. Müdür yardımcısına 15 gün iş göremez raporu verildi.

07.05.2014 Adana’da matematik öğretmeni 28 yaşındaki Lokman Ay, dersini böldüğü için uyarıda bulunduğu öğrenci ve yakınları tarafından dövüldü.

17.05.2014Merkez Melikgazi İlçesi Selimiye Mahallesi Seyyid Burhaneddin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde Müdür Yardımcısı Mehmet Aktaş, Cuma namazı için okuldan ayrıldığı sırada, 12’nci sınıf öğrencisi yolunu keserek, iddiaya göre devamsızlığı ile ilgili raporu vermek istedi. Raporu kabul etmeyen öğretmen Aktaş ile öğrenci arasında bu nedenle tartışma çıktı. Bu sırada öğrencinin attığı yumruk sonucu başını kaldırıma çarparak ağır yaralanan Mehmet Aktaş, kaldırıldığı Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yaşamını yitirdi.

15.04.2015 Adana’nın Merkez Seyhan ilçesindeki Malazgirt Ortaokulu Müdürü Süleyman Mihricihan iki kişinin saldırısına uğradı.

14.12.2016 Kayseri’de bulunan bir lisede öğretmen zilinin çalmasıyla, öğrencisini ikaz eden kadın öğretmen, 16 yaşındaki öğrencisi tarafından şiddet gördü.

15.12.2017 İzmir’in Ödemiş ilçesindeki Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürüldü.

16.10.2017 İzmir’de, Karabağlar Atatürk Anadolu Teknik Lisesi Müdür Yardımcısı Erol Gönç, okul bahçesinde okulla ilişiği olmayan kişilerce darp edildi, yüzünde sigara söndürülmeye çalışıldı.

15.12.2017 İzmir Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, 3 yıldır görev yaptığı okulda, öğrencilerinin pompalı tüfekli saldırısına uğradı.

26.03.2018 Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde, disiplinsiz davranışları nedeniyle eğitim gördüğü okulla ilişiği kesilen 10’uncu sınıfı öğrencisi, müdür yardımcısı Gülhan Şaşmaz’ı caddede sırtından bıçakladı.

12.04.2018 Niğde’de Fatih Lisesinde 12. sınıf öğrencisi basit bir mesele yüzünden müdür yardımcısını yumruklayarak burnunu kırdı”

BUNLARIN SONU GELMİYOR

Eğitim çalışanlarına şiddet haberlerinin sonu gelmediğini söyleyen İhsan Uğraş,2012 yılında Rabia Sevilay Durukan, 2014 yılında Mehmet Aktaş ve 2017 yılında da Ayhan Kökmen hayatlarının en verimli döneminde öğrencilerinden, ailelerinden, sevdiklerinden koparıldı. Sevilay ve Ayhan öğretmenlerimizibir kez daha saygıyla, minnetle anıyoruz. Onlar eğitim şehitlerimizdir. İlim irfan yuvası okullarımızda çocuklarımıza sadece okuma yazma, matematik, fen bilimleri değil; her şeyden önce ahlaklı, erdemli insan olmayı öğreten, öğrencilerini çocuklarından ayırmayan, imkânı olmayan öğrencilere yardım eli uzatan bu öğretmenlerimiz hiç hak etmedikleri halde saldırıya uğramış ve öldürülmüştür. Öte yandan yine onlarca öğretmenimiz, eğitim çalışanımız her yıl öğrencileri ya da veliler tarafından fiziksel, sözlü, psikolojik şiddete uğruyor. Eğitimciler sustukça saldırılar artıyor. Başta öğretmenler olmak üzere eğitim çalışanlarının hakir görülmesi, horlanması, öğretmenlik mesleğinin küçümsenmesi, etkisiz ve yetkisizleştirilmesi, öğretmenlerin mülakat ile alınması, torpilli yönetici görevlendirmeleri, motivasyonu azaltan uygulamalar, ekonomik, özlük ve sosyal yönden hak gaspları ülkeyi yönetenlerin öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının itibarlarını sarsıcı açıklamalar yapılması bugünkü tabloya zemin hazırlamıştır.

ÜLKEYİ YÖNETENLERE SESLENDİ

Ülkeyi yönetenlerin eğitim çalışanlarını tahkir eden açıklamaları hafızalardaki tazeliğini korumaktadır. Başbakanlar, Milli Eğitim Bakanları, siyasiler öğretmenlerin az çalıştıklarını, daha fazla tatil yaptıklarını ve diğer memurlardan fazla kazandığını ifade ettiler; öğretmenlere şahsiyet kazandırılmaya çalışıldığını söylediler; öğretmenlere iş için başka kapıları adres gösterdiler.  Öğretmenin itibarını zedeleyen Alo 147 hattı açıldı; asılsız ihbarlar ile öğretmenler lekelendi, bu hat öğretmeni şikâyet hattı haline geldi, suçsuz yere şikâyet edilen öğretmenlerin bir kısmı soruşturmaya tabi tutuldu hatta ceza alan öğretmenlerimiz oldu.   İvedilikle tedbir alın diye bas bas bağırırken, bugün hala okulların güvenlik açısından ne noktada olduğu hepimizin malumudur. Düşünebiliyor musunuz, okullarımızda güvenlik ya nöbetçi öğretmenler eliyle sağlanmakta, ya da okullarda hiç güvenlik önlemi alınmamaktadır. Okulların önemli bir kısmında güvenlik kamerası dahi yoktur.

GÜVENLİK GÖREVLİSİ YOK

Okulların hemen hemen hiçbirinde güvenlik görevlisi bulunmamaktadır. Okullarımıza özel güvenlik görevlisi hizmet alımı için gerekli ödenek ve yetkiler verilmelidir. Ayrıca MEB ile İş-Kur arasında gerekli işbirliğinin yapılarak güvenlik önemi arz eden öncelikle büyük okullarımızın giriş kapılarında özel güvenlik sertifikası olan özel koruma ve güvenlik görevlileri görevlendirilmesi gerekmektedir.

“ŞİDDETİ ÖNLEME KANUNU” ŞART

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçmek amacıyla “Şiddeti Önleme Kanunu” hazırlanmalıdır. Şiddet olaylarında şikâyet söz konusu olmadan savcılık kamu davası açmalı, eğitim çalışanı devreden çıkmalıdır.

“ÖĞRETMENİME DOKUNMA” YAZISI İLE DERSLERE GİRECEKLER

Sorumlu sendikacılığı ilke edinen Türk Eğitim-Sen, eğitim çalışanlarına şiddette karşı 7’den 70’e herkesi, toplumun tüm kesimlerini, ülkeyi yönetenleri, yetkilileri duyarlı olmaya çağırmaktadır. Bu minvalde sendikamız, bugün tüm Türkiye genelinde kokart eylemi gerçekleştirmektedir. Türk Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerimiz 26 Nisan 2018 tarihinde derslere “ÖĞRETMENİME DOKUNMA” yazılı kokartlarla girecektir.   Tedbirler alınana kadar eğitimcilere yönelik şiddeti gündemde tutmayı ve farkındalık yaratmayı sürdüreceğiz” dedi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!