PARKOMAT GERİ GELİYOR - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

PARKOMAT GERİ GELİYOR

  • 20 Temmuz 2018
  • 1.932 kez görüntülendi.
PARKOMAT GERİ GELİYOR

Niğde’de PARKOMAT Uygulamasına yeniden geçilecek. Niğde belediyesi dün yayımladığı ihale ilanı ile Niğde’de PARKOMAT uygulamasının yeniden başlayacağını da durmuş oldu.

Geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konan ve zaman zaman basında iyi ve eleştirel haberler yapılmıştı. Kimi vatandaşın memnun kaldığı kimi vatandaşında eleştirdiği ana ve aa caddeler üzerinde bulunan yerlerde yapılan PARKOMAT uygulaması yeniden ihaleye çıkarıldı.

2017 KASIMDA FESHEDİLMİŞTİ

PARKOMAT Uygulaması Niğde’de son olarak 2017 yılının kasım ayında biten ihale süreci ile yeniden ihaleye çıkarılmamıştı.  Çünkü Niğde’de parkomat uygulamasını yapan yüklenici firmanın sözleşmesi mali şartlarını yerine getirmediği için feshedilmişti. Bu süreden bu yana ise yaklaşık 8 aylık bir süreç geçmiş oldu.

PARKOMAT İLANI

Niğde Belediyesi dün bir ilan yayımlayarak “PARKOMAT” uygulamasının yeniden başlayacağını duyurdu. Yayımlanan ilanda şu ifadeler yer aldı: “Şehrimizin muhtelif yerlerinde bulunan 10 adet cadde ve bulvarlarda 880 araçlık PARKOMAT uygulaması için 07/08/2018 tarihine rastlayan Salı günü saat 14.45’de Niğde Belediyesi 2. Kat Belediye Meclis Salonu’nda Belediye Encümeni huzurunda 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45’nci maddesi gereğince Açık Teklif Açık Artırma Usulü ile 3 8üç) yıl süreyle yıllık KDV hariç 275.000,00-TL sından kiraya verilecektir.”

PARK YASAĞI TUTMAYINCA

Uzun süredir Niğde belediyesi tarafından şehrin trafiğini rahatlatacak projeler üzerinde çalışmaya devam ediyordu. Merkez caddelerde ilk önce park yasağı uygulaması yapıldı fakat, tüm uyarı ikaz ve levhalara rağmen uygulama tam anlamı ile çözüme kavuşmadı. Merkez arterlerde devam eden bu kargaşaya PARKOMAT’ın çözüm olabileceği düşünülmüş olabilir.

DAHA ÖNCE İKİ KEZ DAHA İHALE EDİLDİ

PARKOMAT uygulaması zaman zaman Niğde’de ihale edildi. Bir süre ise kaldırılarak yeniden ihaleye çıkarılmıştı. Son olarak Şubat 2016’da yapılan ihalede bir firmaya verilmişti. Bundan önce bir kez daha ihale edilmişti.

İLK İHALE 2011’DE YAPILMIŞTI

Niğde Belediyesi tarafından ilk olarak 2011 yılında ihalesi gerçekleştirilerek uygulamaya konulan PARKOMAT uygulaması için son olarak 23 Şubat 2016 tarihinde ihale yapılmış ve söz konusu ihaleye 6 firma teklif vermişti.

İKİNCİ İHALE 562 BİN TL’YE VERİLMİŞTİ

İkinci ihalede Niğde Belediyesi Meclis salonunda yapılmış, 6 firma katılmış ihaleyi Bursa firması almıştı.  345 bin TL’den başlayan ihale açık arttırma usulüyle yıllığı 562 Bin TL’ye ilgili firmaya verilmişti.

ÜÇÜNCÜ İHALE OLACAK

Niğde Belediyesi tarafından yayımlanan son ilanda Niğde’nin muhtelif yerlerinde bulunan 10 adet cadde ve bulvarlarda 880 araçlık PARKOMAT uygulama ihalesi bu kez üçüncü olacak.

MUAMMEN BEDEL BU KEZ DÜŞÜK TUTULDU

Geçtiğimiz son ihalede PARKOMAT uygulama ihalesinin muamman bedeli 345 bin TL’den başlatılırken bu ve son ihalede ise 275 bin TL muamman bedel ile ihale edilecek.

AMAÇ ŞEHRİN TRAFİĞİNİ DÜZENLEMEKTİ

Şehir içerisindeki yol kenarlarında ücretli otopark sistemini yeniden devreye sokacak olan Niğde Belediyesi, PARKOMAT ihalesi Şubat ayında yaptı. Daha öncesinde de bir kez yapılan ve şehir içerisindeki trafiğin daha düzenli olmasını sağlamak amacıyla PARKOMAT uygulaması yeniden başlamıştı.

PEKİ NELER İSTENİYOR?

İhaleye katılacak firmalardan özellikle öncelikli olarak TSE belgesi İSO 9001 Belgesi, son 10 yıl içerisinde en az 5 yıl otopark hizmetini tamamlamış olduğuna dair ilgili kurumlardan belge, 2016-2017 mali yıllarına ait 5 milyon TL ciro belgesi, PARKOMATlı otopark sisteminin teknik şartnamedeki özelliklere sahip olduğunu belirtir broşür, katalog ve uygunluk belgeleri.

İhale ile ilgili diğer şart ve bilgiler ise Niğde Belediyesinden temin edilebilecek.

(Haber: Murat Ümranlıoğlu)


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. FERUDUN dedi ki:

    Vallahide billahide gelsinde Biz Esnaflar Kurtulalım Trafik Cezası Vermektense park ücreti öderiz olur biter …..

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!