Şehitlerimiz Son Yolculuğuna Uğurlandı - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Şehitlerimiz Son Yolculuğuna Uğurlandı

  • 02 Haziran 2017
  • 588 kez görüntülendi.
Şehitlerimiz Son Yolculuğuna Uğurlandı

Şırnak’ta askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerler baba ocaklarına getirildi,  alınan helalliğin ardından toprağa verildi. Şırnak’ta düşen helikopterde şehit olan Türkiye’nin ilk kadın Jandarma İlçe Komutanı olan Yarbay Songül Yakut, memleketi Malatya’da gözyaşları arasında toprağa verildi. Şehit Yarbay Yakut’un Türk bayrağına sarılı tabutu askeri manga eşliğinde musalla taşına getirilirken yakınları gözyaşlarına boğuldu. Acılı anne Sebahat Yakut güçlükle ayakta durabilirken Şehidin kardeşleri de cenaze töreni boyunca güçlükle ayakta durabildiler. Şehit Yarbay Yakut’un özgeçmişinin okunmasının ardından İl Müftüsü Ümit Çimen tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Cenaze namazının ardından şehidin naaşı askeri manga ile top arabasına konularak Garnizon Şehitliğine götürüldü. Şehit Yakut daha sonra gözyaşları arasında toprağa verildi.

Çanakkale Şehidine Ağladı

38 yaşındaki şehit Binbaşı Koray Onay’ın naaşı ilk olarak Gelibolu’daki Yazıcızade Mahallesi’nde bulunan baba ocağına getirildi. Taziye çadırları kurulan evin önünde oğlunun tabutuna sarılan anne Nahide Onay gözyaşlarına boğuldu. Dualarla cenaze namazının kılınacağı Gazi Süleyman Paşa Cami’ne getirilen Koray Onay’ın naaşı askerler ve vatandaşlar karşıladı. Baba Sinan Onay taziyeleri kabul ederken, şehidin eşi Pınar Onay ise ayakta durmakta zorluk çekti. Şehidin 5 yaşındaki oğlu Kuzey ise olanlardan habersiz babasının tabutunu ve olup bitenleri izledi.  Şehidin cenazesi Gelibolu Şehitliği’ne defnedildi.

“Akıllı Oğlum Sen Şehit mi oldun”

Piyade Uzman Çavuş Zeki Koç (42), ise memleketi Osmaniye’de son yolculuğuna uğurlandı.
Osmaniye Devlet Hastanesi’nden alınan şehidin naaşı, Osmaniye’nin Bostanlar köyündeki baba evine getirildi. Burada helallik alınmasının ardından şehidin naaşı, köy mezarlığında bulunan tören alanına getirildi. Namazın kılınmasının ardından şehidin yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Baba Ali Koç, “Akıllı oğlum sen şehit mi oldun. Hakkım sana helal olsun. Vatan için bayrak için şehit oldun. Hakkım sana helal olsun” diyerek gözyaşı döktü.
Evli ve 3 çocuk babası olan şehit Zeki Koç, 18 yıldır görevdeydi.

Balıkesir’de Binlerce Kişi Şehidini Kucakladı

13 askerden biri olan Yüzbaşı İlker Acar, Balıkesir’de son yolculuğuna uğurlandı. Binlerce vatandaşın katıldığı cenaze töreninde gözyaşları sel olurken Yüzbaşı İlker Acar’ın cenazesi, sabah saatlerinde Balıkesir’e ulaştı. Öğle vaktinde şehrin merkezinde bulunan Zağnos Paşa Camii’ne getirilen Yüzbaşı Acar’ın Türk bayrağına sarılı tabutu gözyaşları ile karşılandı. Şehidin eşi Gülçin Acar ve annesi Nurdane Acar ayakta durmakta zorlanırken, şehidin çocukları Öykü Ada ve Yiğit Ege ile yakınları ilgilendi. Cenaze töreninde şehidin minik oğlu Yiğit Ege’nin annesine kendi eli ile su vermesi duygu dolu anlar yaşanmasına neden oldu. Binlerce vatandaşın yer aldığı cenaze namazı sonrasında şehidin cenazesi askeri tören ile Balıkesir Şehitliğinde toprağa verildi.

Adana’da Göz Yaşı Sel Oldu

Adanalı şehit  Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak’ın annesi Sema Sığınak oğlunun mezarı başında, “Ben ona doyamadım, bırakın oğlumun ayaklarını öpeyim” diyerek toprağa sarılıp gözyaşlarına boğuldu. Cenaze töreninde ve sonrasında gözyaşlarına boğulan şehidin babası Hayati, annesi Sema ve kardeşi Orhan Sığınak bugün sabahın ilk saatlerinde kabristana geldi. Şehidin kabri başında önce dualar okundu. Şehit annesi ve şehidin kardeşi Orhan gözyaşlarına boğuldu. Anne Sema Sığınak’ı bir komutan teskin etti. Kadın komutan zaman zaman da annenin gözyaşlarını mendil ile sildi. Duanın ardından imam, şehit annesini “oğlun cennete gitti” diyerek teskin etmeye çalıştı. Anne Sema Sığınak, “Oğlum bunları biliyorum ben ama ana yüreği dayanmıyor. Oğlumu çok genç yaşta toprağa verdim” diye ağladı. Kayseri’de Yürek Burkan Uğurlama

Şehit Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Erdoğan memleketi Kayseri’de son yolculuğuna uğurlanırken, şehidin babası oğlunu taşıyan top arabasını tekerlekli sandalyeyle takip etti. Düşen helikopterde bulunan Piyade Kıdemli Başçavuş Mehmet Erdoğan’ın cenazesi, Şırnak’ta düzenlenen törenin ardından memleketi Kayseri’ye getirildi. İkindi namazını müteakip Kalemkırdı Cami’nde şehit Mehmet Erdoğan için cenaze töreni düzenlendi. Şehir Erdoğan’ın naaşının cenaze namazı için camiye getirilmesinin ardından yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Şehidin babası Şahin Erdoğan, oğlunun tabutunu taşıyan top arabasını tekerlekli sandalye ile takip etti. Şehidin oğulları anneleri ile birlikte el ele tutarak birbirlerine destek oldu. Şehidin toprağa verilmesinin ardından Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!