Şeker İşçilerine Kadro Umudu - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Şeker İşçilerine Kadro Umudu

  • 03 Kasım 2017
  • 475 kez görüntülendi.
Şeker İşçilerine Kadro Umudu

Şeker-İş Sendikası Bor Şube Başkanı Celal Tuğrul, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın Şeker fabrikalarında kadro bekleyen geçici işçilerin kadro sorunu ile ilgili açıklamaları üzerine: “Sayın Bakanımızın kadro ile ilgili açıklamaları sadece Meclis tutanaklarında kalmayıp biran evvel hayata geçirilmelidir” dedi.

Tuğrul yaptığı açıklamada: “Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal TBMM plan ve bütçe konuşmasında 2018 Yılına ilişkin Bütçe ve Kesin Hesap kanunu Tasarılarının geneli üzerinde ve Sayıştay tezkerelerinin görüşmelerinde komisyon üyesi Milletvekillerinin sorularını yanıtlarken Sayın Maliye Bakanımız

Şeker fabrikalarında ki Kadro bekleyen Geçici işçilerin kadro sorunu ve Şeker fabrikalarının yapısal sorunları hakkında samimi açıklamalarda bulunmuştur. Bu samimi yaklaşım sendikamızın yıllardır verdiği mücadelenin bir sonucu olarak görmek bizleri sevindirmiştir. Yıllardır şeker sanayinin yaşaması için mücadele eden sendikamızın adını da zikrederek çalışmalarımızı ne kadar önemsediğini gözler önüne serdi. Sendikamız Genel Merkez ve şube teşkilatlarının şeker sanayi ve gelecek nesillere sahip çıkma adına yaptığı çalışmaların Bakanlık düzeyinde olumlu sonuç vermesi yapılan işlerin ne kadar olumlu olduğunun bir göstergesidir.  Şu an yine halkımızın sağlığını yakından ilgilendiren doğal pancar şekeri hususundaki broşür çalışmaları insanımıza ve sanayimizin ne kadar önem verdiğini yansıtmaktadır.  Bu güne kadar Şeker fabrikalarının kadro sorunu çözülsün usta çırak ilişkisi kopmasın diye mücadele etmesi üretim devamı açısından hassasiyetle durduğu konular arasında idi. Ayrıca Şeker üretiminde yetişmiş eleman eksikliği is kazalarına da açık duruma getirmişti.  Bakan düzeyinde samimiyetimize inanılması biz çalışan şeker işçilerinin bir zaferdir. “

Sendika Başkanı Tuğrul özelleştirme konusuyla ilgili şunları söyledi: “ Özelleştirmelerin devam edeceği konusundaki  açıklamasında yine yıllardır özelleştirme karşıtı verdiğimiz mücadele ile haklılığımız mahkeme kararlarıyla ve ülkemizde tatlandırıcı firmalarının lobi çalışmalarıyla halk sağlığını tehdit edici NBA üreticilerinin cüretkâr davranışları haklılığımızı ortaya çıkarmıştır. Dünyanın hiçbir yerinde tatlandırıcı kotaları yüzde10 ile yüzde 15 arasında değilken hatta en fazla yüzde 1-2 olan kota bizde yüksek seyretmektedir. Özelleştirmeye bu NBŞ ler kontrol edilemez olacaktır.  özelleştirmeler sonucu birçok  üretimin sıkıntıya düştüğünü görmekteyiz. Et ve sütten yaşanan sıkıntılar et balık özelleştirmesinden sonra bir türlü dengeye oturmamış. Sürekli hayvansal gıdalarda dışalım zaman zaman tartışma konusu olmaktadır.  Yerli üreticilerimiz de zorlanmaktadır. Şeker fabrikalarının özelleştirmesi hayvansal girdi olan pancar posasının da özel sektör eline geçmesi bu sorunu daha da çıkmaz hale getirecektir.  Bu sadece bir örnektir Şeker fabrikalarının diğer yan sektörlerinin kayıplarını saymakla bitmez       İktidar muhalefet Türk Şeker Genel Müdürlüğü Şeker is sendikası ve şeker işçileri hep beraber şeker sanayi üzerindeki hassasiyeti ayrıca olumlu bir sahne oluşturmaktadır.  Sorunda ortak hareket ayrıca sevinç kaynağımız olmuştur.

Sayın Bakanımızın kadro ile ilgili açıklamaları sadece Meclis tutanaklarında kalmayıp biran evvel hayata geçirilmesi önem arz etmektedir”


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!