Sınırlı İnsiyatif Sıkıntı Oluyor! - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Sınırlı İnsiyatif Sıkıntı Oluyor!

  • 10 Ekim 2018
  • 289 kez görüntülendi.
Sınırlı İnsiyatif Sıkıntı Oluyor!

MÜSİAD Niğde Şube Başkanı Mücahit Umucu, son zamanlarda bir çok kişinin dile getirdiği bir konuyu gündeme taşıdı. Umucu: “Kurlardan dolayı Kamuya ve özel sektöre karşı teminlerde sıkıntılar yaşayan özel sektöre karşı, sınırlı insiyatifle temsilcilerin idari şartnameleri insani değerlerin üzerine koymamaları da ciddi bir gereklik arz etmektedir” dedi.

“Malum olduğu üzere ülkemize başlatılan ekonomik terörü bertaraf etmek üzere milletimizle, iş dünyamızla devletimiz tek bilek tek yürek ciddi bir mücadelenin içine girmiş bulunmaktadır. Allah’ın izni ve mazlum milletlerin duasıyla bu sıkıntıları da aşacağız” diyerek konuşmasına devam eden Umucu: “Ekonomimizi dış etkilerden en ileri seviyede uzak tutma gaye ve gayretiyle hızlı bir şekilde “yerli ve milli” hamlelerin peşpeşe gelmesi en büyük övüncümüzdür; ancak üretim ve tüketim reflekslerimizin tamamen bu ideal çerçevesinde toplanması önümüzde bir süreç olduğu gerçeğini de unutturmamalıdır. Kurlarda gerçekleşen istikrarsız fiyat artışları, üreticimizin hammadde maliyetlerini arttırmıştır. Hatta kimi sektörlerimizde hammadde ve ara ürün tedariklerini yapılamaz hale getirmiştir. Bu sıkıntılardan dolayı imalatçılarımızın gerek resmi ve gerekse de özel sektör bazında ürün teslimlerinde bir kısım gecikmeler söz konusu olmuştur. Özel sektör dahilindeki ticaretlerde bu durum tarafların karşılıklı samimiyet, hoşgörü ve işbirliği ile önemli ölçüde aşılmış olmakla birlikte kamu kurumlarının tedarikini yapan imalatçılarımızdan gelen şikayetler iş çevrelerini üzmüştür. Yapılan resmi iş akitlerinde “cezai müeyyideler” başlığı altında sıralanan yaptırımlar olağan ticari şartlar için geçerli kabul edilmelidir. Özellikle bahse konu olan sebeplerden dolayı ortaya çıkan gecikmeler kamu idareleri tarafından dikkate alınmalıdır. İmalat sektöründe iş yapan arkadaşlarımız zaten hak edişlerinin hesaba aktarılması ile ilgili ortaya çıkan valör kayıplarından dolayı finansal güçlüklere dayanırken, hoşgörü ile durumu idare ederken diğer taraftan yetkilendirilmiş kamu kurum temsilcilerinin sınırlı insiyatif kullanarak idari şartnameleri insani değerlerin üzerine koymamaları da ciddi bir gereklik arz etmektedir. Zira imalat alanında çalışan iş adamlarının güçlenmesi, üretime dayalı ekonomimizin güçleneceği gerçeğini bizlere göstermektedir” dedi.

 “EN BÜYÜK TEMENNİMİZ”

Umucu açıklamasına şöyle devam etti: “Ülkemizin muhatap olduğu finans terörü saldırılarında, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve sorumlu bakanlarımızın sarf ettikleri kıymetli mesaileri bu sıkıntıları aşmamızda en belirleyici tutum olmuştur. İmalatçılarımızla muhatap olan kamu kurum ve kuruluş icra makamlarının da aynı hassasiyeti paylaşmaları en büyük temennimizdir. Şartlar insani değerlerin üzerinde tutulmamalıdır.”


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!