Sıtma, Acil Tedavi Gerektiriyor - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Sıtma, Acil Tedavi Gerektiriyor

  • 27 Nisan 2018
  • 369 kez görüntülendi.
Sıtma, Acil Tedavi Gerektiriyor

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr.Ertan Değirmencioğlu, 2007 yılında Dünya Sağlık Asamblesinde üye devletler tarafından 25 Nisan, “Dünya Sıtma Günü” olarak belirlendiğini belirtti ve bu konu hakkında açıklamada bulundu.

Sıtmanın ne olduğu konusuna açıklık getiren Niğde İl Sağlık Müdürü Dr.Ertan Değirmencioğlu, şöyle devam etti: “Sıtma, enfekte anofel cinsi dişi sivrisineklerin kan emmesi sırasında insanlara bulaşan ciddi ve bazen ölümcül seyredebilen paraziter bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre Dünya’da farklı 91 bölgede veya ülkede sıtma görülmeye devam etmektedir. 2015yılmda yaklaşık 212 milyon yeni sıtma vakası ve 429 000 sıtma ilişkili ölüm görülmüştür. Sıtma vakalarının %90’1 ve ölümlerin %92 ‘si Afrika kıtasında görülmektedir. Sıtmaya bağlı ölümlerin %70’i beş yaş altı çocuklarda görülmekte ve sıtma nedeniyle her iki dakikada bir çocuk hayatını kaybetmektedir.

SITMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sıtma ani başlangıçlı, titreme ile yükselen ateşle seyreden bir hastalıktır. Sıtma, etkeni taşıyan sivrisineğin ısırmasından 10-15 günlük kuluçka döneminden sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. İlk belirtiler üşüme — titreme, yüksek ateş ve bol terleme ile karakterizedir. Bu belirtilere kusma ve ishal eşlik edebilir. Falsiparum İle oluşan sıtma kısa sürede tedavi edilmediği takdirde ağır hastalık tablosu ve ölüme neden olabilir.

SITMADAN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Sıtma korunma ile önlenebilir bir hastalıktır. Sıtmadan korunma ve hastalığın kontrol altına alınmasının iki yolu vardır. Bunlardan birisi; çevredeki sivrisineklerin üreme alanları olan su birikintilerinin yok edilmesi, bataklıkların kurutulması yani sivrisinek ile mücadeledir. Diğeri ise; sıtma paraziti taşıyan insanları tedavi etmek suretiyle kaynak kontrolünün sağlanmasıdır.

Sıtmanın sık görüldüğü bölgeye iş veya turistik amaçlı yapılacak seyahat öncesi koruyucu amaçlı ilaç kullanılmalıdır.

Hastalığın endemik olarak görüldüğü bölgelerde açık olan vücut bölgelerine sivrisinek kovucularının sürülmesi ise bir diğer korunma yöntemidir. Kapı ve pencerelerin sivrisineklerin girişini engelleyecek şekilde telle kapatılması, gece yatarken cibinlik kullanılması da etkili korunma önlemlerindendir. Sıtma, acil tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Sıtmadan şüphelenilen veya sıtma belirtileri olan kişi en kısa sürede bir sağlık merkezine başvurmalı ve tedavi edilmelidir” (Haber: Kuddusi Arslan)


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!