Nigdemiz.com

Sokaklara Hayat Veren Adam!

  • 17 Eylül 2020
  • 254 kez görüntülendi.
Sokaklara Hayat Veren Adam!

SOKAK DUVARLARINA RESİM ÇİZİYOR
Sokakları Canlandırıyor

Niğde’de Resim Sanatçısı Ersan Atabey atıl ve girilmeyen sokakları resim sanatı ile canlandırarak sokakları güzel bir hale getirmeye çalışıyor.

Gönüllü ressamlar ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Resim Bölümü öğrencileri ile grup çalışması yaparak atıl kalmış sokakların duvarlarına resimler çizen Ersan Atabey, girilmeyen veya görüntü kirliliği olan sokakları tekrar canlandırarak güzel bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.

SANAT KOKAN SOKAKLAR
Niğde’nin farklı bölgelerindeki sokakların duvarlarına yaptıkları resim sanatı ile ilgili bilgi veren Resim Sanatçısı Ersan Atabey, “Biz sokağa resim sanatını akustik wood art ekibi üyeleri R.Elif Karaca ve H.Ali Zırh ile birlikte yapıyoruz. Kendimize uygun bir yer bulduğumuz zaman orada sanatımızı icra ediyoruz. Bu işi gönüllü olarak yapmanın yanında, resim yaptırmak isteyen müşterilerimize de ücrete mukabil olarak isteklerini yerine getiriyoruz. Niğde’de ilk olarak bu projeyi Hazal Sokakta yaptık. Niğde ilk olarak toplu bir sokak sanatını bu sokakta görmüş oldu. Çalışma yapmak istediğimiz birkaç tane daha yer var ama pandemiden dolayı şuanda çalışma yapamıyoruz.  Bizim gibi çalışma yapan ve duvar boyayan arkadaşlarımız var. Niğde’de sokaklarımız yapılan resim çalışmaları ile sanat kokuyor ve güzelleşiyor” dedi.

NİĞDE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK
Niğde’de kendileri gibi çalışma yapan ve duvar boyayanların olduğunu belirten Atabey, “Ama biz bir ilki gerçekleştirdik. Hazal sokakta yaklaşık 5 ile 6 sanatçının resimlerini yaptık. Bu sene TAŞEV atölye kafeyi açtık. Açtığımız işletmenin üst katını resim atölyesi olarak yaptık. Buraya insanlar gelip workshoplara katılarak resim yapacaklar.  Pandemi bittikten sonra bu faaliyetlerimizi hızlandıracağız” dedi.

CİCİ BABA SOKAĞI GÜZELLEŞTİRECEĞİZ
Niğde Yukarı Kayabaşı Cici Baba Sokak’ta Taşev Atölye Kafe’yi açtıklarını belirten Resim Sanatçısı Ersan Atabey, “Şimdide Cici Baba Sokakta çalışmalar yapıyoruz. İlk çalışmamızı  toplumun kültürüne yakışan biri olan Aşık Veysel’i seçerek resmettik. Bu sokağa elimizden geldiğince duvarlarına resimler çizerek güzelleştirmeyi düşünüyoruz. Sokağın adı olan Cici Baba’nın tarihini araştırdım. Cici Baba Niğde’nin değerlerinden biri olduğunu öğrendim. Cici Baba Niğde’nin eski taksi şoförlerinden biriymiş. Sokağın bir noktasına Cici Baba’nın resmini de yapmayı düşünüyorum. Niğde’de atıl olan ve girilmeyen sokaklara yapılacak resimler sayesinde girilir hale getirerek insanların bu noktaları bulup fotoğraf çektirdiği bir yer haline getirmek istiyoruz” şeklinde konuştu. (HABER: MÜCAHİT BİLGİ)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.