Nigdemiz.com

T.C. NİĞDE İCRA DAİRESİ 2019/7373 ESAS

  • 25 Ağustos 2020
  • 332 kez görüntülendi.
T.C. NİĞDE İCRA DAİRESİ 2019/7373 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO’LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Niğde İl, Merkez İlçe, 679 Ada, 118 Parsel, ŞAHİNALİ Mahalle/Köy, Zemin kat 5 Nolu Bağımsız Bölüm tam hisseli gayrimenkul, bilirkişi raporuna göre; Dükkan-asma katlı niteliğindedir ve 14/684 oranında arsa pay/paydasına sahiptir. Niğde Tapu müdürlüğünde incelenen mimari kat irtifakı projesine göre alt kat ve içerden merdivenle ulaşılan bir asma kattan oluşmaktadır. Asma katlı dükkan iki katı toplam brüt 29,00m² net 26,00m² dir. Keşif esnasında alının ölçülerle mimari kat irtifakı projesi uyumludur. Asma katlı dükkanın giriş kapısı ve dışa bakan dükkan camekanları demir doğramadır. Dükkanın zemin döşemesi karo mozaik döşeme olup duvar ve tavanları sıvalı boyalıdır. Dükkan batı ve güneybatı olacak şekilde iki cephelidir. asma katlı dükkan Niğde İl merkezi olarak değerlendirilen Valilik binasına 420 mt ve anayol olan Emin Erişgil bulvarına 145 mt kuş uçuşu mesafede ve ticaretin yoğun olduğu bir mevkide bulunmaktadır. Belediyenin ve diğer kamu kurumu vasfı taşıyan kurumların sunduğu alt yapı hizmetlerinden tümüyle faydalanmaktadır. Bina betonarme karkas olarak inşa edilmiştir. Dosya konusu asma katlı dükkanın bulunduğu yapı bu haliyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapı yaklaşık birim maliyetleri tebliğine göre 3 sınıf B grubu yapı olup kat irtifakı projesine göre yapı 25-26 yıllıktır.
Adresi : Şahinali mah. Yurt sok. Akın apt. B Blok No:3/F NİĞDE/MERKEZ
Yüzölçümü : Ana taşınmaz 330,87 m2 olup, brüt 29,00 m2 net 26,00 m2 dükkan satılacaktır
Arsa Payı : 14/684
Kıymeti : 90.000,00 TL ( taşınmaz üzerinde ipotek alacaklısının muvafakat ettiği bedel ve satış masrafı harç ve vergilerin toplamı olan 120.957,00 TL üzerinden ihaleye başlanacaktır) KDV Oranı : %18
İmar Durumu : Var , İnşaat tarzı 1/1000 ölçekli uygulama imar planında bitişik nizam 5 kat zemin katı ticari üst katları konut alanı olarak planlanmıştır. Ancak söz konusu parsel 2013/4829 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına istinaden 25 Haziran 2013 tarihli ve 28688 sayılı Resmi gazetede yayınlanarak 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında “RİSKLİ ALAN” kapsamında kalmaktadır.
Kaydındaki Şerhler : tapu kaydındaki gibidir
1. Satış Günü : 29/09/2020 günü 13:45 – 13:50 arası
2. Satış Günü : 30/10/2020 günü 13:45 – 13:50 arası
Satış Yeri : Niğde Adliyesi Mezat Salonu (zemin kat)
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20’si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, 1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/7373 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

BASIN NO: 461

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.