Tahir Başkan Bakana Önerilerini İletti - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Tahir Başkan Bakana Önerilerini İletti

  • 22 Haziran 2018
  • 523 kez görüntülendi.
Tahir Başkan Bakana Önerilerini İletti

Niğde Manavlar ve Pazarcılar odası Başkanı Tahir Yavuz, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın Niğde Ziyaretinde esnafın talep ve sorunlarını iletti.

Önceki gün Niğde’ye gelerek çeşitli temeslarda bulunan ve daha sonra Niğde Esnaf Odaları Birliğini ziyaret ederek burada toplantıya katılan Bakan Ağbal, esnafa faydalı konulardan bahsederken, Niğde Manavlar ve Pazarcılar odası Başkanı Tahir Yavuz ise Bakan’a esnafın bağkur primleri, SGK primlerinin yüksek olmasının sıkıntı yarattığını bu konuda indirim yapılması gerektiği, kayıt dışı kontroller konusunda destek beklediklerini  yazılı olarak iletti. Yavuz ayrıca basit usul vergide eski sistemin yeniden getirilmesinin çok daha doğru olacağını belirtti.

TAHİR YAVUZ: “KAYITDIŞI İÇİN DENETİM İSTİYORUZ”

Niğde Manavlar ve Pazarcılar odası Başkanı Tahir Yavuz’un Maliye Bakanı Ağbal’a ilettiği yazılı talep dilekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Pazarcı esnafının en önemli sorununun kayıt dışı pazarcılık. Kayıt dışı çalışanlar yüzünden vergisini düzenli ödeyen yada ödemeye çaba sarf eden esnaf haksız rekabetle karşı karşıya kalıyor. Bizler gerek Maliye gerekse Belediye yetkililerinden daha sıkı denetimler bekliyoruz” dedi.

BAĞKUR PRİMLERİ YENİDEN DÜZENLENMELİ

Yazılı metinde pazarcı esnafının Bağkur primlerinin de düzenlenmesi gerektiğini belirten Oda Başkanı Tahir Yavuz, “Pazarcı esnaflarımız Bağkur primlerini yüksek olmasından dolayı primleri ödeyemiyor ve bu sebepten dolayı vergi kaydını terk ediyor. Seyyar pazarcılık yapan ve yapacak kişilerde vergi kaydı yaptırmaktan kaçınıyor. Bağkur primlerinin yüksek olması esnafımızı kayıt dışı çalışmaya yönlendirdiği gibi haksız rekabetin ortaya çıkmasını sebep oluyorlar” diye konuştu.

BAĞKUR VE KAYITDIŞI ÖNERİSİ

Tahir Yavuz “Önerimiz sadece pazarlarda seyyar iş yapan ve sabit işyeri olmayan esnaflarımızın Bağkur primlerinin bu konular baz alınarak düşürülmesidir. Örneğin; işçi çalıştıran işverenlere sağlanan prim desteği pazarcı esnafına da sağlanmalı. Bu uygulama kayıt dışı çalışmayı da kayıt altına alacaktır. Bağkur primlerinin düşürülmesi, esnafın emeklilikten faydalanacağını düşünerek kayıt olmaya özendirecektir. Pazarcı esnafımız hem bağkur primi ödeyecek hemde vergi kaydı ile ekonomimize katkı sağlayacaktır” dedi.

SGK’LI İŞÇİ ÇALIŞTIRMAK MÜMKÜN OLMUYOR!

Esnafın yanında çalışacak işçilerin prim ödemelerinin yüksek olması nedeniyle SGK şartı taşıması konusunda sıkıntı yaşadığına da değinen Niğde Manavlar ve Pazarcılar odası Başkanı Tahir Yavuz, bu konu hakkında da şu açıklamaya yer verdi: “SGK primlerinin yüksek olması nedeniyle sigortalı işçi çalıştırmak mümkün olmuyor. Şirketlerde çalışan işçiler için sağlanan imanların esnaf ve sanatkarların yanında çalışan işçilerinde aynı şartlarda devlet desteği ile faydalanabilmeleri, hem işsizliğin önüne geçmeye hem de devlete katkı sağlayacaktır.”

BASİT USUL VERGİ SİSTEMİ GERİ GELSİN

Basit usul muhasebe de bazı önerileri olduğuna dikkat çeken Başkan Yavuz “Basit usül muhasebe işlerinde senede 1 defa beyanname verilirken, 3’er aylık dönemler halinde verilmeye başlandı. Küçük esnafımızın bu değişiklik ile muhasebecilerin de yüksek rakamlar talep etmesi üyeleri ve esnafı mağdur ediyor” dedi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!