Nigdemiz.com
buy Instagram followers

Tarihi Kilise Cami Adeta Yağmalanıyor

  • 05 Ağustos 2019
  • 1.012 kez görüntülendi.
Tarihi Kilise Cami Adeta Yağmalanıyor

Niğde Merkez Aktaş Kasabasında Rum dönemine ait olan tarihi Kilise Caminde kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan kaçak kazı çalışmaları sonrasında caminin tarihi dokusu zarar gördü.

Camide kaçak kazı yapılmasına tepki gösteren köy halkı, “Bu Cami tarihi eser konumunda ama maalesef sahipsiz ve koruma altında olmadığı için bu ve buna benzer olaylar yaşanıyor ve tarihi dokuya zarar veriliyor, yetkilerden biran önce burası için önlem alınmasını istiyoruz” dediler.

Bakımından Sorumlu Olması Gereken Kuruluş  Kültür Ve Turizm Bakanlığı olan Tarihi kilise camii bugün içler acısı durumu kasaba halkını da üzüyor. 1842 yılında inşa edilen ve 177 yıldır köye bir dönem hem kilise hem camii olarak hizmet veren tarihi bina hem dışarıdan hem de içeriden her geçen gün yıkılmaya ve defineciler tarafından adeta talan edilmeye devam ediliyor. Kim, kimler yada ne zaman gerçekleştiği bilinmeyen kaçak kazılar bir tarihin izlerini daha siliyor.

Hasarlı olan ve ibadete bir dönem yetersiz olan kilise camii geçtiğimiz yıllarda Kasaba meydanına başka bir cami yapılması ile iyice sahipsiz kalırken, daha sonrasında da gündeme gelmesine rağmen somut bir adım atılmamıştı. Şimdi ise yer döşeme tahtaları sökülen ve farklı bölgeleri kaçak defineciler tarafından zarar verilen yapının bir an evvel koruma altına alınması, hem içeriden hem de dışarıdan tadilatının aslına uygun şekilde yapılması gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!