Nigdemiz.com

Tedbir Alınmazsa Salgın Hastalık Artacak

  • 28 Eylül 2018
  • 883 kez görüntülendi.
Tedbir Alınmazsa Salgın Hastalık Artacak

Türkiye Ormancılar Derneği, 26 Eylül Dünya Çevre Sağlığı Günü nedeniyle Niğde’nin de içerinde olduğu çok önemli bir rapor hazırladı. Dernek Raporda “”Şehir merkezlerindeki inşaat ve kentsel dönüşüm projeleri gözden geçirilmeli” dedi.

KANSER, BEBEK ÖLÜMLERİ, SOLUNUM YOLU…

Rapor’da Niğde İçin “Önlem alınmaz ise salgın hastalıklar ortaya çıkacak, solunum yolu enfeksiyonu, kanser, erken bebek ölümleri ve sakat doğumlarda artış olacak, hasta, yaşlı ve çocuklarda toplu ölümler yaşanacak” ifadeleri yer aldı. Kuruluş bu rapora karşılık yetkileri acil tedbir almaya ve çözüm bulmaya davet etti.

RAPOR ÜRKÜTÜCÜ

İlgili raporda çevre talanı devam ederse 2023 yılından itibaren Türkiye’de, başta büyük kentlerde olmak üzere su kıtlığının yaşanacağının altının çizildi. Raporda ayrıca toplu ölümlerin yaşanabileceği uyarısı yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, uluslararası kuruluşlar ve Türkiye Ormancılar Derneği’nin verilerine göre, çevre kirliliğinin ortaya çıkardığı kara tablo şöyle özetlendi.

27.5 MİLYON AİLENİN OKSİJENİ KESİLDİ

Türkiye’de son dönemde 550 bin hektarlık orman arazisi maden ve turizm tahsisleri gibi kullanımlar nedeniyle yok edildi. Bu alan, İstanbul’un yüzölçümünden fazla. Yok edilen ağaç sayısı ise 55 milyonun üzerinde. İki ağacın 4 kişilik bir ailenin yıllık oksijen ihtiyacını karşıladığı düşünüldüğünde, yok edilen ormanlarımızla 27,5 milyon ailenin bir yıllık oksijeni kesildi.

TÜRKİYE ARTIK SU FAKİRİ BİR ÜLKE

Su kıtlığı kapıda: Yok edilen ormanlarla birlikte Türkiye artık su fakiri bir ülke konumuna gelmiş durumda. 2023’te su kıtlığı baş gösterecek.

YURDUN DÖRT YANI HES’LERLE ÇEVRİLDİ

En temiz su havzaları HES projeleri ile yok ediliyor. DSİ verilerine göre 2018’de 595 HES faaliyette. 83’ü inşa halinde olmak üzere 639 HES bulunuyor. 80 milyonun hayatı tehdit altında: Türkiye nüfusunun yarısı, Dünya Sağlık Örgütü ölçütlerine göre havası kirli ortamda yaşıyor. Büyük kentlerde yaşayanlar yılda 250 gün ölümcül kirli hava solumakta. Önlem alınmaz ve orman talanı sürerse İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Amasya, Manisa, Bursa, Denizli, Niğde, Tekirdağ, Hatay, Yalova, Sivas, Kahramanmaraş, Kütahya, Sakarya, Kırklareli, İçel ve Samsun’da salgın hastalıklar ortaya çıkacak, solunum yolu enfeksiyonu, kanser, erken bebek ölümleri ve sakat doğumlarda artış olacak, hasta, yaşlı ve çocuklarda toplu ölümler yaşanacak.

5 MADDEDE ÇEVRE KİRLİLİĞİNE ÇÖZÜM

Ormanları ranta açılması derhal durdurulmalı. İnşaat halindeki HES projeleri bir an önce durdurulmalı, planlanan HES projeleri iptal edilmeli, ekosistem duyarlı yeni bir enerji politikası geliştirilmeli. Şehir merkezlerindeki inşaat ve kentsel dönüşüm projeleri gözden geçirilmeli, çevre sağlığını tehdit edenler durdurulmalı ya da yıkılmalı. Şehirlerdeki kamyon, kamyonet ve iş makinalarına yeni bir trafik düzeni ve emisyon standardı getirilmelidir.

Yoksul halka kalitesiz kömür dağıtımından derhal vazgeçilmeli, gerekiyorsa doğalgaz yardımı yapılmalı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!