TÜRKİYENİN EN BÜYÜĞÜ NİĞDE’YE KURULUYOR - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

TÜRKİYENİN EN BÜYÜĞÜ NİĞDE’YE KURULUYOR

  • 12 Ekim 2018
  • 619 kez görüntülendi.
TÜRKİYENİN EN BÜYÜĞÜ NİĞDE’YE KURULUYOR

Niğde Hayvancılıkta Büyük Hedefler Peşinde

Türkiye’nin en büyük Organize Hayvancılık Bölgesi Niğde’ye kurulacak

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Türkiye’nin en büyük Tarıma Dayalı Organize Hayvancılık İhtisas Bölgesi’nin Niğde’ye kurulacağını ifade etti.
Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileriyle birlikte Tarıma Dayalı Organize Hayvancılık İhtisas Bölgesi yapılması planlanan Bor ilçesine bağlı Karatepe mevkisindeki bin 100 hektarlık alanda incelemede bulundu.

TÜRKİYEDE İLK VE TEK OLACAK

Bor İlçesi’ne bağlı Karatepe mevkiindeki kurulması planlanan Tarıma Dayalı Organize Hayvancılık İhtisas Bölgesinde inceleme ekibiyle birlikte araziyi gezen Vali Şimşek, proje hakkında verdiği bilgide projenin tamamlanmasının ardından Türkiye’nin en büyük Tarıma Dayalı Organize Hayvancılık İhtisas Bölgesi’nin Niğde’ye kurulacağını söyledi.

İlk etapta 20.000 büyükbaş kapasiteli besi sığırcılığı ile başlanacağının altını çizen Vali Yılmaz Şimşek, “Projesini planlama koordinasyon ve eğitim ofisi koordinasyonunda çeşitli kurumlardan oluşan çalışma ekibi tarafından hazırlanmaktadır. Hazırlık çalışmaları kapsamında kurulacak alan üzerinde yapılacak üst yapı projeleri ve harita çalışmaları devam etmektedir. Çalışmaların tamamlanmasından sonra başvuru dosyası gıda tarım ve hayvancılık bakanlığına gönderilmiştir.

BİYOGAZ, SU ARITMA, TEDAVİ TESİSLERİ VE DAHASI VAR

İçerisinde tam kapasitede çalışabilecek 8-10 mw gücünde biyogaz tesisi, su arıtma tesisi, hasta hayvan bakım ve tedavi bölmeleri, banyoluklar, gübre çukurları, silaj çukurları, kaba ve kesif yem depoları, hayvan bakıcılarının soyunma, giyinme, temizlik (wc, lavabo, banyo), dinlenme ve benzeri ihtiyaçlarını karşılayacak bölümler, her işletmenin, giriş-çıkışlarda dezenfeksiyon havuzu ve araçları dezenfekte etmeye yarayan sistem, ortak kullanım için acil kesim ünitesi, karantina, idari ve sosyal tesis (bölge yönetimi, sendika, eğitim tesisi, toplantı salonu, lokanta, kafeterya, güvenlik, cami, ,sağlık tesisi gibi) tesisler planlanmaktadır” dedi.
Açıklamasına devam eden Vali Yılmaz Şimşek, “Niğde tarım ve hayvancılık yöresi bir il. Aileler geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlıyor. Bizde bu gerekçeden yola çıkarak göreve başladığım ilk günlerde bu bölgede 1100 hektarlık alan üzerinde 20 bin büyükbaş kapasiteli tarıma dayalı organize hayvancılık ihtisas bölgesi oluşturma yönünde bir çalışma başlattık. Müteşebbis heyetimizi oluşturarak;  Hazırlamış olduğumuz dosyayı bakanlığımıza intikal ettirdik. Bugünde bakanlığımızdan bir heyet gelerek bölgeyi yerinde inceledi.  Kendilerine göre bu bölgenin olabilirliğini değerlendirdi. Kısa sürede bir netice alacağımızı umut ediyorum” dedi.

YAKLAŞIK 400 KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLANACAK

Öte yandan bölgenin 400 kişiye iş imkânı sağlayacağını vurgulayan Vali Şimşek şöyle konuştu: “Burada organize hayvancılık  ihtisas bölgesi kurulduğunda ilimiz ekonomisine hem de ülke ekonomisine büyü katkılar sunacaktır.

ET İTHALATINI AZALTACAK

Her şeyden  önce et ithalatını bir nebze azaltacaktır. Ülkemiz cari açığına büyük katkısı olacaktır. Diğer taraftan burada hastalıklardan ari bölge oluşturulacak ve üreticilerimiz daha sağlıklı organize bir şekilde hayvancılık yapabileceklerdir.

YILLIK 30 BİN KESİM GERÇEKLEŞECEK

Bölgemiz için hayırlı olur inşallah. Bu bölge bittiği  zaman yıllık yaklaşık 30 bin büyükbaş  hayvan kesimi gerçekleşecektir. Yine istihdama da   katkısı olacak yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlamayı  ön görüyoruz.”


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!