Üniversite Oldukça Yoğun Bir Hafta Geçiriyor - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Üniversite Oldukça Yoğun Bir Hafta Geçiriyor

  • 10 Mayıs 2018
  • 280 kez görüntülendi.
Üniversite Oldukça Yoğun Bir Hafta Geçiriyor

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, ardı aradına düzenlediği etkinlikler, söyleşiler, gösteriler ve konserlerin yanı sıra bir çok etkinlikle yoğun geçen bir haftanın merkezi haline gelirken ziyaretlerde gerçekleşemeye devam etti.

Bilimsel konulardan, edebi konulara, tiyatral ve sanatsal etkinliklere kadar bir çok başarılı işe imza atan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin etkinlikleri ise bu hafta sonuna kadar aralıksın devam edecek. Yeni hafta ile birlikte farklı çalışma ve etkinlikler yer alacak.

TÜBİTAK TÜRK ÇOCUK YAZINI OKULU ÜNİVERSİTEDE

TÜBİTAK 2229 BİDEB Türk Çocuk Yazını Okulu, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Konser Salonunda düzenlendi.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Tuğba Çelik’in yürütücülük görevini üstlendiği etkinlikte, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora eğitimlerini sürdüren otuza yakın öğrenciye; Akdeniz Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin öğretim üyeleri tarafından çocuk yazınına ilişkin dersler verildi.

Programda, Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Aslı Şahinkaya dabir sunum yaparak, konuyla ilgili katılımcılara önemli bilgiler aktardı.

Etkinliğin yaygın etkisini artırmak amacıyla öğretim üyelerinin verdiği dersler ve sunum dışında 30’a yakın lisansüstü öğrencisine dönük olarak üç konferans ve bir söyleşi yapıldı.

Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün tarafından “Edebiyat Öğretimine Eleştirel Bakışlar”; Prof. Dr. Ayşe Kıran tarafından “Çocuk Kitapları Üzerine Göstergebilimsel Bir Çözümleme”; Prof. Dr. Sedat Severtarafından ise “Çocuk Okur Büyük Düşünür” başlıklı konferansların verildiği Türk Çocuk yazını Okulu etkinliğinde,Yazar Adnan Binyazar da moderatörlüğünü Dr. Öğretim Üyesi Sercan Demirgüneş’in yaptığı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Üniversiteden, Niğde’deki Ortaöğretim kurumlarından ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinden yoğun ilgiyle karşılanan söyleşi ve konferanslar ile Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Türk Çocuk Yazınına dönük etkili ve başarılı bir eğitim süreci yaşandı.

TÜBİTAK 2229 BİDEB desteğiyle gerçekleştirilen bu uzun soluklu etkinliğin, Ülkemiz ve Üniversite için eğitsel ve sanatsal bakımdan verimli çalışmalara esin kaynağı olması bekleniyor.

PİYANO – ŞAN VE KORO KONSERİ

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi tarafından hazırlanan “Piyano – Şan ve Koro Konseri” etkinliği, Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Konser Salonunda dinleyicisiyle buluştu.

Konser, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler tarafından büyük bir ilgi ile izlendi.

Üniversite Öğretim Üyesi Dr. Gülşah Başaran Tanrıöver’in hazırlayıp şefliğini yaptığı programda; Türk ve dünya müziğine ait seçkin eserler, Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Lisans öğrencileri tarafından icra edildi. Beğeni toplayan etkinlik sonunda, Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar tarafından, Dr. Öğretim Üyesi Gülşah Başaran Tanrıöver’e katkılarından dolayı çiçek takdimi gerçekleştirildi.

ULUKIŞLA İLÇE YÖNETİCİLERİ REKTÖRÜ ZİYARET ETTİ

Niğde ili Ulukışla ilçesi Kaymakamı Onur Şan, Belediye Başkanı Ali Uğurlu ve Ulukışla Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ayhan Ceyhan, Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar’ı ziyaret etti.

Rektörlük makamında gerçekleştirilen ziyarette; birlikte yapılacak çalışma ve projeler hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

Ziyarette yaptığı konuşmasında Ulukışla Meslek Yüksekokulu’nun akademik personel açısından güçlendirildiğini ve Üniversitemiz bünyesinde yeni programların açıldığını belirten Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, “Ulukışla Meslek Yüksekokulumuzda açılması planlanan programlar ile daha önceden açılan programlara gerekli desteği vermeye devam edeceğiz. Bu konudaki çalışmalarımız önümüzdeki dönemlerde de devam edecektir” ifadelerini kullandı.

EDEBİYAT ÖĞRETİMİNE ELEŞTİREL BAKIŞLAR

TÜBİTAK 2229 BİDEB Türk Çocuk Yazını Okulu etkinlikleri kapsamında,“Edebiyat Öğretimine Eleştirel Bakışlar” konulu konferans Üniversitede gerçekleştirildi.

Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Konser Salonunda düzenlenen etkinliğe, İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün, konferans konuşmacısı olarak katıldı.

Konuşmasında; Türkiye’deki edebiyat öğretiminde aksayan yönler üzerine değerlendirmeler yapan Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün, edebiyat öğretiminde temel amacın, yazınsal metinlerle öğrencileri sık sık buluşturup bu metinleri öğrencilerle birlikte derinlemesine incelemek olduğunu vurguladı.

Edebiyat ders kitaplarında ve öğretim programlarında öğrencilerin yazınsal metinlerle doğru ve etkili etkileşim kurması hakkında dabilgiler sunan Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün, aynı zamanda öğrencilerin yazınsal metinlere karşı sevgi ve ilgi duymalarının önündeki engeller ile bu engellerin nasıl aşılacağı konusunda da değerlendirmelerde bulundu.

ÇOCUK OKUR BÜYÜK DÜŞÜNÜR

Üniversitede, Ankara Üniversitesi ÇOGEM ( Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Araştırma Merkezi) Müdürü Prof. Dr. Sedat Sever tarafından “TÜBİTAK 2229 BİDEB Türk Çocuk Yazını Okulu” etkinlikleri kapsamında, “Çocuk Okur Büyük Düşünür” başlıklı bir konferans gerçekleştirildi.

Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Konser Salonunda düzenlenen konferanstaki konuşmasında; çocuk kitaplarının özellikle dilsel gelişimi ve kişilik gelişimindeki payından söz edenProf. Dr. Sedat Sever, çocukların okul öncesi dönemden başlayarak erken yaşta nitelikli çocuk kitaplarıyla buluşmalarının önemine değindi.

Prof. Dr. Sedat SEVER, önce kendisiyle sonra yakın çevresiyle, yaşadığı toplumla ve dünyayla barışık bireylerin yetişebilmesi için eğitim ortamlarında, nitelikli çocuk kitaplarının vazgeçilmez bir araç olduğunu vurgulamasının yanı sıra çocuğun ruhsal yapısını örseleyecek, çocuğu yaşadığı dünyaya karşı güvensiz kılacak, çocuğun çevresindeki diğer insanlara düşmanlık beslemesine yol açacak, onu şiddete yönlendirecek ya da doğaya karşı duyarsız kılacak çocuk kitaplarının da kalıcı zararlara yol açabileceğine değindi.

Özgür, meraklı, yüreği sevgi dolu bireylerin yetişebilmesi için çocuklarınbu duyarlılıkları kazandıracak çocuk kitaplarıyla buluşturulması gerektiğini de belirten Profesör Sever, düşünen duyarlı bireylerin yetişmesinde emeği geçecek öğretmen adaylarının nitelikli çocuk kitaplarına karşı ilgili olması gerektiğinin altını çizdi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!