Nigdemiz.com

Üniversite, TRT Haber’e Konuk Oldu

  • 05 Aralık 2018
  • 157 kez görüntülendi.
Üniversite, TRT Haber’e Konuk Oldu

TRT Haber tarafından hazırlanan ve dünyanın dört bir yanından, farklı kültürlerden ülkemize eğitim almaya gelen öğrencilerin Türkiye’deki hikâyelerini ekranlara taşıyan “Gönüllü Elçiler” TV program ekibi, bu hafta yaptığı yayında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi öğrenim gören gönüllü elçilere yer verdi.

Her hafta farklı bir üniversiteye konuk olan ve yabancı uyruklu öğrencilerin, öğrenimleri süresince yaşadıkları şehir-üniversite etkileşimleri ile eğitim ve sosyal etkinliklerinin anlatıldığı programın 1 Aralık Cumartesi günü yayınlanan bölümüne, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin çeşitli bölümlerinde okuyan yabancı uyruklu öğrenciler konuk oldu.

Programda; Türkiye’nin ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin kendilerine sağladığı imkânlardan bahseden öğrenciler, Türk kültürü ve geleneklerini yakından tanıma fırsatının yanı sıra Niğde’de öğrenim görme imkânı buldukları için oldukça şanslı ve mutlu olduklarını ifade ederek, Türk kültürü ile Türkiye’nin vizyonunu gönüllü birer elçi olarak kendi ülkelerine taşıyacaklarını belirtti.

Öğrencilerinin gözünden Türkiye’yi, Türkçe’yi, kültürümüzü ve öğrencilerin yaşam hikâyelerini anlatan Gönüllü Elçiler programı Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar ile de özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Röportajda öğrencilerin sorunlarına öncelik ve önem verdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, uluslararası öğrencileri de ailesinin önemli bir parçası olarak gördüğünü ifade etti.

Öğrencilerin istek ve önerilerini sosyal medya üzerinden kendisine kolay bir şekilde iletebildiğini ve söz konusu sorunların çözülmesi için çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Rektör Kar, uluslararası öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde buradan kazanmış oldukları bilgi ve becerileri birer elçi olarak kendi ülkelerine iletmeleri konusunu da kültürel çeşitlilik açısından değerlendirdi.

Rektör Kar ayrıca, Niğde’nin gururu ve 15 Temmuz kahramanı Ömer Halisdemir’in adını taşıyan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi bünyesinde olmaktan son derece mutlu olduğunu dile getirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!