Nigdemiz.com

VELİ KENAR: ÇİFTÇİ STOKÇU DEĞİLDİR

  • 29 Kasım 2018
  • 274 kez görüntülendi.
VELİ KENAR: ÇİFTÇİ STOKÇU DEĞİLDİR

“Bölgemizde Patates Depolanması Gayet Doğaldır”

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar: Türkiye’de patates üretiminin yüzde 17’sini Niğde’nin  karşıladığını belirterek,: “Bölgemizde patates depolanması gayet doğaldır. Basında yazıldığı gibi stokçuluk değil depoculuk olarak ifade etmek istiyoruz. Stokçu olarak görülmek bizi çiftçilerimizi rahatsız etmektedir” dedi.

AÇIKLAMA YAPMA İHTİYACI DOĞDU

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, basın toplantısı düzenleyerek, son günlerde stokçulara yapılan baskınlarla ilgili açıklamada bulundu.

“PATATES SATIŞLARI DEPOLARDAN 2019 MAYISA KADAR DEVAM EDER”

Kenar açıklamasında şunları dedi: “İlimizde üretimi yapılan patates Misli Ovası ve Melendiz Ovasında diğer bölgelerimize göre çoğunlukla yapılmaktır. Nisan ve Mayıs ayı gibi üretime başlanır. Eylül ekim ayı gibi hasadı yapılır. İlimiz genelinde bu yıl 220 bin dekar alanda yaklaşık 800 – 850 bin ton üretim gerçekleşmiştir. Bu üretimin 250 bin tona yakını hasat zamanı 0,70 TL ve 1,00 TL arasında kilogram fiyatından tarladan direkt olarak satılmıştır.  Kalan 550 bin ton üretimin 100 bin tonu da gerek tohumluk gerekse hayvan yemi olarak kullanıldığından dolayı Kasım ayı itibari ile depolarımızda yaklaşık 400 ila 450 bin ton patates satışa hazır haldedir. İlimizde Depodan Kışlık patates satışları 2019 Mayıs ayına kadar devam edeceğinden, önceki yıllara göre Kasım ayı için normal bir stoktur.”

“GERÇEK ÖYLE SÖYLENDİĞİ GİBİ DEĞİLDİR”

“2018 yılı üretimi gerek maliyetlerdeki artış gerekse çiftçilerimizin önceki dönemlerde fiyat istikrarsızlıklarından dolayı üretimde kısmen azalma olduğu bilinmektedir” diyerek açıklamasına devam eden Başkan Veli Kenar: “Bir aya yakındır; gerek görsel ve yazılı basında gerekse sosyal medyada yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır” diye konuştu.

“ALGI OPERASYONU ÇİFTÇİYİ VE BİZLERİ ÜZDÜ”

İlimizde Maliye Bakanlığı tarafından patates depolarımızda ürün tespiti yapıldığı bu tespitlerin gerek Tarım Müdürlüğü gerekse Odamız tarafından zaman zaman yapılmakta olduğuna da değinen Kenar: “Ancak depodaki patates tespitlerinin sanki stokçuluk yapılmışçasına basına yansıması ve bir algı operasyonu oluşturmaya çalışılması çiftçilerimizi ve bizleri üzmektedir. İlimiz patates üretimi için son on yıla bakıldığında gerek üretimde gerekse depolanan kışlık patateslerimizde afaki bir farklılık gözükmemektedir. Şuan için Çiftçilerimiz depolarından kışlık patatesi cinsine ve kalitesine göre ortalama 1,50 TL olarak satmaktadır” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!