Nigdemiz.com

YERLİ TOHUMUN ADRESİ NİĞDE

  • 12 Nisan 2019
  • 132 kez görüntülendi.
YERLİ TOHUMUN ADRESİ NİĞDE

Yerli ve yeni çeşitler ile Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ülkelerininde gözde kurumlarıdan olan Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, diğer illerde de yerli patates çeşitlerinin demonstrasyonunu gerçekleştirilmek üzere yerli tohum teminine devam ediyor.

Son olarak, Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri bu yıl, Niğde Patates Araştırma Enstitüsünde geliştirilen yerli patates çeşitlerinin demonstrasyonunu gerçekleştirileceğini bildirdiler.

YOZGATA YENİ YERLİ 6 ÇEŞİT VERİLDİ

Yerli tohum temini için kurumdan teknik ekip geçtiğimiz günlerde Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne geldi.

Enstitü Müdürü Uğur Pırlak, Yozgat’ta deneme ekimleri yapılmak üzere 6 çeşit yerli patates tohumu verdi.

YETKİLİLER 8 ÇEŞİDİ İNCELEME İMKANI BULDU

Islah ve yetiştiricilikle ilgili bilgiler alan kurum teknik personeli, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen 8 çeşit yerli patatesleri inceleme imkanı da buldu. Ülkemiz tarımı açısından önem taşıyan yerli çeşitlerden Onaran – Nam – Ünlenen – Nahita – Çağlı – Leventbey çeşitlerinin Yozgat’ta tanıtmak ve çiftçilere yaygınlaştırmak amacıyla Kuşçu köyünde ekiminin yapılacağı kaydedildi.

YENİ ÇEŞİTLERE İSİM ANKETİ GÜNDEMLERİNDE

Bu arada, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen iki yerli ve milli patates çeşidine üretici ve tüketicilere yönelik anketle isim konulacak.

8 ÇEŞİT TAMAM, 2 YENİ YERLİ ÇEŞİT YOLDA

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, enstitüde 2005 yılından bu yana yürütmüş oldukları ıslah çalışmalarında 8 adet yerli patates tohumluğunu Türk tarımına kazandırdıklarını bildirdi. Pırlak, “Enstitümüz 2005 yılından bu yana yürütmüş olduğu ıslah çalışmalarında 8 adet yerli ve milli patates tohumluğunu Türk tarımına kazandırmıştır. Yine enstitümüzün çalışmaları neticesinde iki çeşidimiz yine ülke tarımına kazandırmaya hazırlanıyoruz. Yarın yapılacak olan tescil toplantısında bu iki çeşidimiz de toplantı sonucunda ülke tarımına kazandıracak” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!