MİLLİ PATATESTE TARİHİ SIÇRAMA

  • 09 Mart 2018
  • 576 kez görüntülendi.
MİLLİ PATATESTE TARİHİ SIÇRAMA

Yerli Tohumda tarihi İhale Gerçekleşti: İlk Talep 480 Bin 200 Kilo

Türkiye’de ilk defa Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde yapılan ıslah çalışmaları neticesinde geliştirilen yerli ve milli patates tohumluklarının ihale yoluyla satışı gerçekleştirildi.

Patates Araştırma Enstitüsünün 2005 yılından beri yürüttüğü AR-GE çalışmaları sonucunda şu ana dek 8 adet milli patates çeşidi tescil edildi. Tescil edilen 8 adet yerli patates çeşidinden ilk etapta 4 tanesinin enstitüde yapılan ihalede“Tohumluk Üretim ve Pazarlama Hakkı”satışa çıkartıldı. Yapılan ihalede NAHİTA adlı yerli çeşidinsatış hakkı ülkemizde tohumluk patateste en fazla üretim yapan firmalardan biri olan AR TARIM’ınoldu. İhaleye AR TARIM’ınGenel Müdürü Ekrem Suat SADAK ve Operasyon Direktörü Korel AKLAN bizzat katıldı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Patates Araştırma Enstitü Müdürü Uğur PIRLAK; “Ülkemizde ticarete konu olmuş ve üretim programlarına giren tescilli çeşitlerimiz bulunmamaktaydı. Bu sorunun çözümüne yönelik olarak Patates Araştırma Enstitü Müdürlüğümüzde yürütülen ıslah projeleri ile birlikte şu an 8 adet yerli patates çeşidimiz tescil edilmiştir. Islah çalışmalarımız Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın destekleriyleson hızıyla sürdürülmektedir. Ayrıca her yıl en az iki yerli çeşit tescile sunulacak şekilde patates ıslah çalışmaları değişik projeler ile devam ettirilmektedir.

Türkiye’de bir ilk olarak tescil edilen 8 adet yerli patates çeşidimizden ilk etapta 4 tanesini“Tohumluk Üretim ve Pazarlama Hakkı”ihale yoluyla satışa çıkarttık. Enstitümüzde yapılan bu ihale sonucunda; Niğde İlimizin antik çağlardaki ismi de olan NAHİTA adlı patates çeşidimiz, Türkiye’nin en büyük tohumculuk firmalarından biri olan AR TARIM tarafından alınmıştır. NAHİTA çeşidi erkenci ve yemeklik bir çeşit olup, gerek görünüşü gerekse kalitesiyle piyasada çok rağbet göreceğine inanıyoruz.

Yapılan bu satışla AR TARIM, NAHİTA adlı çeşidin yılda en az 480.200 kg tohumluk üretimini gerçekleştirecektir. Eğer çeşide talep fazla olursa daha fazla üretim yapılması mümkündür.

Bu sayede yerli çeşidimiz hem ülkemizde üretilip çiftçilerimize daha kısa zamanda ulaşacak, hem de dünyaya satışı yapılacaktır. Böylece milli ekonomiye büyük katkı sağlanacaktır.

Yapılan bu ihale sonucunun öncelikle ülkemiz tarımına, tüm üreticilerimize, enstitümüze, AR Tarım’a ve tüm paydaşlarımıza hayırlara vesile olmasını diliyor; bu çalışmalarda emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Bu içerik korunmaktadır.