Nigdemiz.com

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlandı

  • 13 Ocak 2020
  • 213 kez görüntülendi.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlandı

Niğde Gazeteciler Cemiyeti tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, Niğde merkez ve ilçelerinde görev yapan gazetecilere yönelik program düzenlendi.

Niğde Gazeteciler Cemiyeti tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinlikleri kapsamında Niğde Valiliği himayelerinde ve Niğde Belediyesi katkılarıyla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve Niğde Medyası Dayanışma programı düzenlendi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Geçmişten Günümüze Niğde Gazeteciler Cemiyeti ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü slayt gösterimi yapıldı. Programın devamında programa katılamayan Ak Parti Niğde Milletvekili Yavuz Ergun, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Adem Alemdar’ın mesajları okundu.

10 Ocak’ta İki Anlamlı Gün

Programın açılış konuşmasını yapan Niğde Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Başkanı Alpaslan Düzgün, 10 Ocak tarihinde İdareciler Günü ve Çalışan Gazeteciler Günü olmak üzere iki anlamlı günün kutlandığını belirterek; “Niğde’de görev yapan, kalbi Niğde için atan Başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm idarecilerimizin 10 Ocak İdareciler Gününü kutluyorum.

Yağmur çamur demeden mesai mefhumu gözetmeksizin sahada çalışan muhabirlerimiz başta olmak üzere, yerel basında büyük emek, özveri ve fedakarlıkla görev yapan tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, görevi başında yaşamını yitiren bütün basın şehitlerimizi de rahmetle anıyorum” dedi.

Birlik Ve Beraberlik Mesajı

Konuşmasının devamında ülkemizde ve Niğde’de medyanın büyük erozyona uğradığına üzülerek şahitlik ettiklerini belirten Düzgün, “Sosyal medyanın güçlendiği, sağlıksız ve denetimsiz haberlerin prim yaptığı günümüzde, Niğde yerel basını olarak her zamankinden çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Yerel basınımızın sorunları ve sıkıntıları karşısında tek ses olmamız gerekir. Unutulmamalıdır ki, hepimiz aynı gemideyiz. Gemi batarsa hepimiz batarız. Onun için Niğde basını sorunları karşısında tek yumruk tek ses olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Çürük Elmaları Temizledik

Niğde yerel basınında birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla kendi içlerinde öz eleştiri yaptıklarını belirten NGC Başkanı Düzgün, “Biz Niğde yerel basınının birlikteliğinin sağlanması adına cemiyet olarak tarihi bir kongre gerçekleştirdik. Bu kongreden önce kendi içimizde öz eleştiri yaparak, kamuoyuna söz verdiğimiz gibi kendi içimizdeki çürük elmaları temizledik. Yani safra attık. Bundan sonra Niğde’de naylon gazetecilere, para ve çıkar karşılığı gazetecilik yapanlara, kendi hırs ve çıkarları için basın camiasına asalak gibi yapışan kan emicilere ve bunlara destek olanlara asla geçit vermeyeceğiz” dedi.

Yasalara Ve Hukuk Kurallarına Saygılıyız

Niğde Gazeteciler Cemiyetinin her zaman yasalara ve hukuk kurallarına saygılı olduğunu belirten NGC Başkanı Düzgün; “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Cemiyet olarak zor bir süreçten geçtik. Yaklaşık 2,5 yıl önce yasalara, dernek kanununa, medeni kanuna ve dernek tüzüğümüze uygun olarak yaptığımız olağan üstü genel kurulumuzun ardından maalesef, kişisel hırs ve çıkarlarına yenik düşen bazı arkadaşlarımız bizleri haksızlıkla, hukuksuzlukla ve hırsızlıkla suçladılar.

Ama biz bu zorlu süreçte bile hakaretlere, iftiralara, tehditlere boyun eğmeyerek şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarımla birlikte, hukukun üstünlüğüne olan inancımız, mesleğimize ve kurumsal kimliğimize olan bağlılığımızla tüm yalan, baskı ve iftiralara rağmen, bunları hiç bir zaman haber, kavga ve tartışma konusu yapmadık. Yaptığımız tüm işlemlerin doğruluğu hem idari birimler hem de hukuken onayladı. Adaletin, doğruluğun ve dürüstlüğün bir kez daha kazınmış olması bizleri son derece mutlu etmiştir” şeklinde konuştu.

Bizim Hedefimiz Niğde

Niğde’de yerel basınının birlikteliğini kendimiz için değil, Niğde için istiyoruz diyen NGC Başkanı Düzgün konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı; “Biz Niğde basınının birlikteliğini kendimiz için değil, Niğde için istiyoruz. Çünkü bizim tek hedefimiz Niğdedir. Yıllardır tam olarak oluşturamadığımız, Niğdelilik bilincinin yerleşmesi, Niğde’nin her alanda gelişmesi ve güçlenmesi, layık olduğu şekilde kalkınması, ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması hepimizin ortak hedefi olmalıdır.

Güçlü bakın, güçlü cemiyet sloganıyla çıktığımız, sekiz yerel gazetenin yönetim kurulunda yer aldığı, yerel radyo, yaygın medyadan gazete ve televizyonlardan sayın meslektaşlarımızın desteğiyle oluşturup güçlendirdiğimiz kurullarımız ve üyelerimizle Niğde Gazeteciler Cemiyeti olarak, hiçbir kimsenin, direk veya perde arkasından, cemiyetimizi rantları ve siyasi beklentileri için arka bahçeleri gibi görmelerine, kişisel hırs ve çıkarları için basamak olarak kullanmalarına asla müsaade etmeyeceğiz.”

Gönül Kapımız Sonuna Kadar Açık

Konuşmasının son bölümünde Niğde Gazeteciler Cemiyeti olarak, hiç kimseyle kişisel sorunlarının olmadığını belirten Düzgün, “Bugün biz Niğde basınıyız naraları atanlar, birlik ve beraberlik vaadinde bulunanlar, maalesef ki bugün bu güzel birlikteliğin içerisinde yer almadılar. Kendilerine yapılan daveti kabul etmeyerek bu anlamlı ve özel güne katılmadılar. Demek ki! Kendilerini 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne layık görmediler. Niğde Gazeteciler Cemiyeti olarak bizim, hiç kimseyle kişisel olarak bir sorunumuz yok, bizim gazeteciliği gerçek manada yapan, ek işi değil tek işi gazetecilik olan tüm meslektaşlarımıza cemiyetimizin kapısı da gönül kapımızda sonuna kadar açıktır” dedi.

Birlikteliğimizi bozamayacaklar!

Niğde Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde güçlü basın, güçlü cemiyet sloganıyla oluşan bu güçlü birlikten ve dayanışmadan rahatsız olanlar var diyen NGC Başkanı Düzgün, “Niğde basınının birlikteliğini istemeyenler var. Naylon gazeteciler, gazetecilik adına şov ve etiket peşinde olanlar, gazeteciliği silah olarak kullanıp siyasi ve ekonomik hedef ve çıkar peşinde olanlar. Gazetecilik yapmayıp basın camiasında yeni oluşum peşinde koşanlar. Tek başına büyük laflar edip, vergi vermeyen, işçi çalıştırmayan, gazete bastırmanın zorluklarından, yerel basının sorunlarından bir haber olan bir kısım sözde gazeteciler. Ama bunlar unutmamalıdır ki, bizler bu birlikteliğimizi ve beraberliğimizi sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız. Niğde Gazeteciler Cemiyeti siyasetin, sermayenin, herhangi bir kişinin veya herhangi bir gazetenin tekelinde değildir. Niğde Gazeteciler Cemiyeti olarak her zaman vatanımızın, milletimizin ve devletimizin yanında olan basın mensupları olarak, Niğde’miz için emeklerimizle, onurumuzla ve gururumuzla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Özdemir: Her Zaman Basının Destekçisiyiz

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir programda yaptığı konuşmasında, tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladığını belirterek, “Böyle bir güzel programın düzenlenmesinde emeği geçen NGC Başkanı Alpaslan Düzgün olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Bu yıl gerçekten güzel bir program oldu. İçinizdeki gazeteci kimliği ile gazetecilikle bağdaşmayan çirkin davranışlarda bulunan insanlarına aranızdan çıkarmanızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. İnşallah Niğde’deki bütün basının tek çatı altında toplanması ve daha güçlü olması için gerekli çalışmalarınızı yapacağınıza inanıyorum. Bu birliktelik bunun için atılan en güzel adımdır. Bizlerde bu birlikteliğin sağlanması adına Niğde yerel basınımıza her zaman destek vereceğimizi buradan belirtmek istiyorum” dedi.

Gültekin: Basının Önemi 15 Temmuz’da Bir Kez Daha Ortaya Çıktı

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi ve AK Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin ise programda yaptığı konuşmasında, basının ne kadar önemli olduğunun 15 Temmuz hain darbe girişiminde bir kez daha görüldüğünü söyledi.

Gültekin, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı; ‘‘15 Temmuz gecesi ülkemize, milletimize ve demokrasimize yönelik yapılan hain saldırıda basının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın milletimize yaptığı çağrıyı, basınımız doğru ve tarafsız şekilde yaptıkları yayınlarla kahraman Türk halkını bilgilendirmiş ve darbecilerin baskısına rağmen susmayarak darbeye var gücü ile karşı çıkmıştır.

Aziz milletimiz de saygı değer basın mensuplarımızın da büyük çabasıyla doğru bilgiye en hızlı şekilde ulaşabilmektedir. Bu vesileyle, bizleri aydınlatan, doğru bilgi ile buluşturan, ilkeli ve ahlaki duruşlarıyla meslek ilkelerinden ayrılmadan, bu ulvi görevi icra eden bütün basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Her bir basın mensubumuzun 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, bu anlamlı ve güzel gecenin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.