Andaval Kilisesi Ziyarete Açılıyor - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Andaval Kilisesi Ziyarete Açılıyor

  • 13 Mart 2018
  • 893 kez görüntülendi.
Andaval Kilisesi Ziyarete Açılıyor

Konstantin Helena Kilisesi ve halk tarafından bilinen ve Niğde Merkez Aktaş Kasabası’nda bulunan Andaval Kilisesi turizme kazandırılıyor.

Niğde Merkeze Bağlı Aktaş Kasabasının Yeni Mahallesi’nde bulunan ve Ayasofya ile yaşıt olan Andaval Kilisesi Konstantinos’un annesi Helena’ya adanmış bir kilise olarak biliniyor.
Andaval Kilisesi Niğde – Kayseri karayolu Aktaş kasabasında günümüzden yaklaşık olarak 1500 yıl öncesine ait olan tarihi gizemi ile hasar görmüş olsa da halen duruyor.
Niğde Kültür ve Turizm Müdürü Basri Akdemir, Andaval Kilisesinin tadilat ve çevre düzenlemelerinin yapıldığını, önümüzdeki aylarda vatandaşlar için ziyarete açılacağını söyledi.

HELENAYA ADANMIŞ
Akdemir, “Bizans dönemine ait kilise ilk olarak W.J.Hamilton’ un 1842 yılında basılan seyahatnamesinde kısaca anlatılmaktadır. Seyyah, Eski Andaval’da ki kilisenin Konstantinos’un annesi Helena’ya adanmış bir kilise olduğunu belirtmektedir. Tüf taşlardan inşa edilen Kilise M.S 9 yy. yapılan freskleri nispeten sağlam kalabilmiştir. Kilisenin kuzey ve güney duvarları tamamen, doğu ve batı duvarları ise, büyük oranda yıkılmıştır. Buna bağlı olaraktan örtü sistemi ile korunmaya çalışılıyor. Niğde-Kayseri yolu üzerinde olduğu için yerli ve yabancı turist kolaylıkla ziyaret edilebilir. Müze Müdürlüğü tarafından koordine edilerek tadilat ve çevre düzenlemesi yapılıyor. Önümüzdeki aylar içerisinde yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edebileceği şekilde çalışmalar yürütülmektedir” dedi. (İHA)


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!