Atık Yağlar ile Geleceği Yok Etmeyelim - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Atık Yağlar ile Geleceği Yok Etmeyelim

  • 17 Mayıs 2018
  • 590 kez görüntülendi.
Atık Yağlar ile Geleceği Yok Etmeyelim

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi öğrencileri atık yağlar üzerine Niğde’de bir çalışma başlatarak, atık yağların doğaya ve canlılara karşı ne denli zararlı olabileceğini gözler önüne serdi.

Yaklaşık 2 ay önce Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 3. Sınıf öğrencileri tarafından başlatılan araştırmada evde kullanıldıktan sonra çöpe yada lavabolara dökülen atık yağların doğanın yok olmasına ve canlıların ölmesine sebep olduğunu belirttiler.

Öğrenciler, geçtiğimiz gün Niğde Belediyesi desteği ile Niğde’nin muhtelif yerlerine stand  kurarak atık yağların nasıl geri dönüşüm sağlanacağı ve nerelerde değerlendirileceği konusunda çalışmalar yürüttüler.

Vatandaşa konu hakkında bilgilendirici broşürlerde dağıtan öğrenci grubu, konunun hassasiyetine dikkat çekerek şu sloganı gündeme getirdiler: “Dökme atık yağları, öldürürsün tüm canlıları.”

DEFALARCA KULLANILMAMALI

Bu slogan kapsamında yürütülen çalışmalarda atık yağların doğaya bırakılmadan geri kazanımı üzerine çalışmalarına hız veren öğrenciler şu bilgilere yer verdiler: “Kızartma amacıyla kullanılan yağlar defalarca kullanıldığında polar sayıları yükselir vekansorejen madde haline gelir. Kullanılmış yağ kesinlikle bekletilip kullanılmamalıdır. Bekleyen yağın peroksit değeri yükselerek oksitlenir. Ve bağışıklık sistemimize zarar verir. Yağlar su yüzeyini kaplayarak havadan suyun oksijen transferini önler, zamanla suda bozularak, sudaki oksijen tükenmesini hızlandırır.

SU KİRLİLİĞİNE SEBEP OLUR

Denize, akarsuya ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar, balıklara ve diğer canlı türlere zarar verir. Yüzey ve yeraltı sularında kirliliğe sebep olur. Lavaboya dökülen bitkisel atık yağlar, kanal borularına yapışarak boru kesitinin daralmasını ve tıkanmasına neden olur. Kanalizasyona dökülen yağlar, atık su arıtma tesislerine zarar verir. Ve işletme maliyetini arttırır. Çöpe dökülen atık yağlar, çöp depolama alanında sık sık yangın çıkmasına neden olmaktadır. Bitkisel atık yağların çöp içerisine atılması veya dökülmesi yasaktır. Yağmur suları ile karışarak yeraltı temiz su kaynaklarımıza ulaşan atık yağlar kirliliğe neden olmaktadır. Yeraltı suları her ülke için önemli bir içme su kaynağıdır. Kullanılmış bitkisel atık yağlar, evsel atık su kirliliğinde önemli bir paya sahiptir.

YETKİLİ TOPLAMA BİRİMLERİNE TESLİM EDİN

“Ne yapmalıyız” konusunda da önerilerde bulunan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 3. Sınıf öğrencileri, bu konuda da şöyle söylediler: “Çevremizi ve sağlığımızı tehdit eden bitkisel atık yağlara karşı önleyici yaklaşımda olmalıyız.

Yemek yiyeceğimiz tüm işletmelerde bitkisel atık yağlarını geri kazanım yolu ile değerlendiren işletmeleri tercih etmeliyiz. Toplumsal projeler oluşturarak, çevremizi bilinçlendirmeli ve geri dönüşüme davet etmeliyiz. Bitkisel atık yağlarımızı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Biyodizel Lisanslı firmalara teslim etmeliyiz.”


Murat Ümranlıoğlu


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!