Nigdemiz.com
buy Instagram followers

Doğanın Ve Dağ Turizminin Kalbi Niğde’de Ebedi Bir Anıt Dikildi

  • 07 Temmuz 2019
  • 703 kez görüntülendi.
Doğanın Ve Dağ Turizminin Kalbi Niğde’de Ebedi Bir Anıt Dikildi

Bolkar dağları eteklerinde bulunan 2 bin 320 rakımlı Meydan Yaylası – Karagöl mevkiinde Sıfır Atık Temalı Doğa Anıtı açılışı gerçekleştirildi.
Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Doğaseverleri Dünyanın tek ötmeyen kurbağa türü olan Toros Kurbağası’nın (Rana Holtzi) yaşadığı Karagöl’ü görmeye davet etti.
Dünya Çevre Günü nedeniyle Ulukışla İlçesine bağlı Maden Köyü Meydan Yaylasına Sıfır Atık Temalı Doğa Anıtı Açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından Dünyanın tek ötmeyen kurbağa türü olan Toros Kurbağası’nın (Rana Holtzi) yaşadığı Karagöl’e doğa yürüyüşü yapıldı. Doğa Anıtı Açılışına Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Ak Parti Niğde Milletvekilleri Yavuz Ergun, Selim Gültekin, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, kurum amirleri, vatandaşlar ve çevreciler katıldı.
Niğde Valisi Yılmaz Şimşek,: “Herkesi buralara gelmeye bu güzellikleri görmeye davet ediyorum. Geldikleri zaman lütfen doğayı kirletmesinler doğayı kirletmeden bu güzellikleri görsünler” dedi.
Vali Şimşek: “Marka kent Niğde projesinin sonunda Niğde’nin tanıtım yüzü olarak Demirkazık Aladağları tespit ettik. Şuanda da Aladağların bir parçası olan bolkar dağlarındayız. Meydan yaylasından yürüyerek Karagöle geldik. Bu gölün özelliği ise bir edremik kurbağa türü olan ötmeyen kurbağanın yaşam alanı. Dünyada tek ötmeyen kurbağa türü olan Rana Hotzi bu gölde yaşıyor. Bunun yanında bu bölgenin bir çok güzelliği ve zenginliği var bir çok endemik bitkiye ev sahipliği yapıyor. Amacımız bu güzellikleri insanlarımıza tanıtmak hemde doğayı koruma çevreyi kirletmeme ve sıfır atık konusunda bir farkındalık yaratmak. İnsanlarımızı bilgilendirmek bilinçlendirmek. Bu bilinçle yetişen bir nesil yetiştirmek bu amaçla buradayız. Bu etkinliklerimiz bu amaçla hizmet eder. Herkesi buralara gelmeye bu güzellikleri görmeye davet ediyorum ama geldikleri zaman lütfen doğayı kirletmesinler doğayı kirletmeden bu güzellikleri görsünler” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!