Final Okullarından Aşure İkramı - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Final Okullarından Aşure İkramı

  • 27 Eylül 2018
  • 338 kez görüntülendi.
Final Okullarından Aşure İkramı

Niğde Final Temel Lisesi’nde Muharrem Ayı dolayısıyla öğretmen ve öğrencilere aşure ikramı yapıldı.

Muharrem Ayı dolayısıyla Niğde Final Temel Lisesi’nde bir etkinlik düzenlendi. Öğretmen ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte öğrencilere aşure ikramı yapılırken, paylaşma, birlik ve beraberlik üzerine sohbet edildi.

Final Eğitim Kurumları Müdür Yardımcısı Ahmet Kafa, “Aşure, Muharrem ayının onuncu günü pişirilmeye başlanan ve daha sonraki günlerde de özel merasimlerle pişirilip dağıtılan geçmişten günümüze gelen tatlının adıdır. İnancımıza göre Aşure günü olarak bilinen Muharrem Ayının onunda üzücü ve sevindirici bazı olaylar yaşanmıştır.

Hz. Hüseyin ve beraberindekilerin Muharrem’in onuncu gününde (10 Ekim, 680) katledilmesi, Hz. Nuh’un gemisinin tufandan kurtulması,  Hz. İbrahim’in ateşte yanmaması,  Hz. Musa’nın Kızıldeniz’den geçip İsrailoğulları’nı Firavun’dan kurtarması bu günde yaşanan olaylardır.

Bereket, paylaşma ve beraberliğin timsali olan aşure, nasıl ki damaklarda ortak bir tat oluşturuyorsa bizlerin de bu cennet vatanda hep birlikte yaşayabilmesi dileğiyle… Etkinliğe katılan öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz. Aşure Gününüzü tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyoruz” dedi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!