Gürer: “Çiftçi Yok Olursa Ülke Yok Olur” - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Gürer: “Çiftçi Yok Olursa Ülke Yok Olur”

  • 04 Ekim 2017
  • 332 kez görüntülendi.
Gürer: “Çiftçi Yok Olursa Ülke Yok Olur”

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Çiftlik ilçesine bağlı köy ve kasabalarda vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Mahmutlu, Çardak ve Ovalıbağ köylerini ziyaret eden Gürer, Türkiye’de tarımı bitirme noktasına getiren hükümeti eleştirdi. Gürer, “Çiftçi yok olursa, ülke yok olur” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çiftlik İlçe Başkanı Turgay Yıldız ile birlikte ziyaret ettiği Mahmutlu, Çardak ve Ovalıbağ köylerinde vatandaşların sorunlarını dinledikten sonra yaptığı açıklamada, AKP hükümetlerinin 15 yıl içinde Türkiye’de tarım ve hayvancılığı bitirme noktasına getirdiğini söyledi.

Türkiye genelinde 1 milyon 400 bin, Niğde’nin köylerinde ise 6 bine yakın öğrenci evlatlarımız taşımalı eğitime mecbur bırakılıyor diyen  Ömer Fethi Gürer: “Çocuklar köylerden, il ve ilçe merkezlerine taşımalı eğitim almaya gitmek zorunda kalıyor. Ulaşım sorun, yol sorun, veli okul ilişkisi kopuyor, kızların okullaşması azalıyor, Neden? Çünkü köylerde göç var. Köyler neden boşaldı? Çünkü köylerde tarım ve hayvancılık azaldı, hatta bitme noktasına geldi. Üretim azalıyor, insanlar büyükşehirlere göç etmek zorunda kalıyor.” dedi.

Köylerin boşaltılmasının, çiftçiliğin yok olması anlamına geldiğine vurgu yapan Ömer Fethi Gürer:” Çiftçi yok olursa o sömürge olur. Çiftçi kayıt sistemine dahil olmadığın zaman ürün zarar gördü mü devlet zararını da karşılamıyor. Köylerden göçü durduracak köyde yaşamı güçlendirecek destekler sağlanmalı, üretici ürettiği ürününü değerine vermeli, girdi fiyatları düşürülmeli, yokluk ve yoksulluk kader değil iyi yönetilmemekten doğar. Köyün köylünün çiftçinin sorunlarını defalarca kez TBMM’de gündeme getirdim. Çiftçilerimizin sorunlarının çözümünün takipçisi olmaya devam edeceğim” dedi.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!