Gürer: “Cumhurbaşkanına Zamları İhbar Ediyorum!” - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Gürer: “Cumhurbaşkanına Zamları İhbar Ediyorum!”

  • 05 Ekim 2018
  • 325 kez görüntülendi.
Gürer: “Cumhurbaşkanına Zamları İhbar Ediyorum!”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de yaptığı açıklamalarda; EYT Sorunu, Taşeron Sorunu, Zamlar,  Lop Et İthalatı ve ülkenin ekonomik durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

EYT KANUNU ÇIKMALI 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  TBMM’de yaptığı açıklamada sözlerine şöyle başladı; “Ülkemizde yaşanan olaylar hangisinden başlayayım dedirtecek boyutlara geldi. Çalışanların sorunları, ithalata dayalı başta et olmak üzere gelen ürünlerin yarattığı sorunlar ve bütün bunları üst üste koyduğumuz zaman ülkemizin yönetilemez duruma geldiğinin yansımaları hepimizi derinden etkiliyor. Muhalefet olarak bu konuda Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ekonomideki sorunların çıkışına yönelik 13 maddelik önermesi dışında gündeme taşıdığı sorunların ve soruların yanıt bulması önemli.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim kalın EYT ile ilgi yaptığı açıklamanın dışında yaptığı ekonomik verileri ile ilgili açıklamaları da dikkate değer. Ancak sarayın günlük masrafının 1.8 milyon lira olduğu Sayıştay raporlarına yansıdı. Çankaya köşkü her türlü ihtiyacı karşılarken böyle bir sarayın yapılmasının yarattığı ülkedeki israf göstergesi olarak da dikkat çekiciydi. Onun için EYT gündeme gelen konularda kaynak sorusu soranlara en iyi yanıt Çankaya köşkü varken Saray neden yapıldı. Çankaya köşkünün yedi katı personel gideri açıklandı. Bu israf neden yapıldığının sorulması gerektiğini düşünüyoruz.

TAŞERON DÜZENLEMESİ 

Türkiye’de taşeron yasası diye tanımlanan ama KHK ile çıkarılan 696 sayılı düzenleme var. Bu düzenleme, sorunu çözme yerine daha çok sorun üretti. Personelin çalıştırmasına dayalı alım sözleşmesine dayalı olanlar kapsam dışında kaldı. Kamuda anahtar teslimi ihale yolluyla iş alan şirketlerde çalışanlar kadro dışı bırakıldı. Yani kadroya alınanlar mağdur alınmayanlar mağdur. Belediye ve İl Özel İdaresinde 5 ay 29 gün geçici ve mevsimlik işçilerin çalıştırılma süresi olarak açıklanmasına rağmen bu da uygulanmadı. 9 ay 29 gün olmadı.

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER

Ayrıca atanamayan öğretmenler sorunu devam ediyor. Atanamayan sağlıkçılar sorunu devam ediyor. 400 binin üzerinde öğretmen atama beklerken 117 bin de kadro boşluğu verdiğimiz soru önergesiyle bakan cevabında ortaya çıktı.. Ancak buna rağmen 20 bin kişi kadrolara alındı. Onun için atanamayan öğretmenin atanamayan sağlıkçının da mağduriyeti devam ediyor.

Ayrıca ülkenin içinde bulunduğu konumu en iyi açıklayan verilenden birkaç da paylaşımda bulunmak istiyorum. 4 kişilik ailenin aylık gideri 2005 yılında ortalama 527 lirayken 2018 yılında bu rakam ortalama 1715 liraya çıkmış. 2005 ile 2018 arasındaki artış fark keza 4 kişilik ailenin zorunlu harcaması da 2005 1715 lirayken bugün 5588 liraya çıkmış. Sendikaların yaptığı araştırmalar durumun hangi boyuta erdiğinin de somut göstergesi.

İHBARDA BULUNUYORUM 

Son olarak da bir konuda ihbarda bulunmak istiyorum. Cumhurbaşkanı diyor ki; serbest piyasa ekonomisinden vazgeçmeyeceğiz. Bu şu demektir, serbest piyasa ekonomisin kuralı fiyatlara devlet müdahale etmez. Ama şimdi de dönüp diyorlar ki; fırsatçılar var bu fırsatçıları bize bildirin gereğini yapacağız. Fiyatları artışları ihbar ediyorum.

Elektrik ve doğalgaza yılda 3 kere zam yapıldı sayın Cumhurbaşkanı. Bununla ilgili gereğini yapın bir ailenin aylık elektrik doğalgaz su gideri 500 lirayı geçiyor. Madem ihbar et diyorsunuz ihbar ediyorum. Elektrik ve doğalgazdaki zamlar vatandaşın belini büktü. Bunlar fırsatçı anlayışla değerlendirilip bu zamları geri alın. Vatandaşımız en azından bu konuda rahat etsin. Bakkalda satılan ürünün 1 liralık artışını vatandaşa ihbar ettirerek bu sorunu çözemezsiniz. Sorunu kaynağı iktidarınızın ve sizin aldığınız ekonomik politikaların yansımasıdır. İşçi için memur için çiftçi veremediğinizi rantiyeye aktarıyorsunuz. Faizciye aktarıyorsunuz. Ama iş işçiye çiftçiye geldi mi esnafa geldi mi mevzuat hazretleri karşımıza dikiliyor.”


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!