Nigdemiz.com
buy Instagram followers

Gürer: IPARD Destekleri Kimlere Gidiyor?

  • 07 Temmuz 2019
  • 248 kez görüntülendi.
Gürer: IPARD Destekleri Kimlere Gidiyor?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, ‘IPARD Programı hakkında Sayıştay denetim raporunda yapılan tespitlere ve Projenin amacına uygun gerçekleşmesinin sağlanmasına ilişkin’ Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den yanıt geldi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sayıştay denetiminden bahsederek, “IPARD Programının ana hedef kitlesinin kırsal alanlarda yaşayanlar olmasına rağmen faydalanıcı olarak bu hedef kitlesine yeterince ulaşılamadığı değerlendirilmesi yapıldığını söyledi. IPARD Programı’na kırsal alanlarda yaşayanlardan daha çok kırsal alanların dışında yaşayanların ilgi gösterdiğine dikkat çeken CHP’li Gürer, “IPARD Programı ile desteklenen yatırımların, istihdam sağlayarak kırsal alanların ekonomik kalkınmasına katkı sağlaması, kırsal alanlarda ekonomik faaliyet düzeyinin yükseltilmesi, kırsal nüfusun azaltılmasının tersine çevrilmesi gibi katkıları olsa da; Programın faydalanıcı olarak kırsal alanlarda yaşayanlara çok fazla ulaşamamaktadır. IPARD Programı proje seçimi kriterlerinde faydalanıcı bazında kırsal alanlarda yaşayanlara yönelik bir puanlama sistemi mevcut değildir. Programa kırsal alanda yaşayanların faydalanıcı olarak daha çok katılımını sağlamak için sistem değişikliği yapılabilir.
Proje seçimi kriterlerinde kırsal alanda yaşayanlara puan verilerek daha avantajlı konuma getirilebilir. Örneğin kırsal alanda kurulu çiftçi kooperatiflerinin projelerine, sıralama kriterlerinde daha fazla puan verilmesi ile kırsal alanda yaşayanlar daha çok teşvik edilebilir” denilmektedir. Sayıştay’ın dikkate getirdiği biçimi ile düzenlemeler sağlanıp denetimler yapılarak projenin amacına uygun gerçekleşmesi için çalışma düşünülmekte midir?” şeklindeki soruyu yöneltti.
IPARD Programının amacı temel olarak Ülkemizde yer alan tesislerin Avrupa Birliği standartlarına yükseltilmesi olduğunu söyleyen Gürer, “IPARD programının kapsamında bütçenin etkin kullanılması için gerekli tüm tedbirler alınmakta ve IPARD kapsamında gelen talep ve değişiklik önerileri ilgili tüm paydaşların ve AB Komisyonunun temsilcilerinin yer aldığı IPARD İzleme Komitesinde değerlendirilmektedir” dedi.
KIRSAL ALANDA İKAMET
Üretici örgütlerinin ve üretici örgütlerinin hâkim ortak olduğu tüzel kişilerin meyve ve sebze işleme ve pazarlama sektörü kapsamında yapacakları yatırımlarda soğuk hava depo kapasitesi limitinin (en fazla 10.000 m3) kaldırıldığını belirten Bakan Pakdemirli, “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi tedbirinde, başvuru sahibinin üretici örgütü olması durumunda IPARD Programı sıralama kriterlerinden ilave puan verilmektedir. Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi tedbiri kapsamında “Makine Parkları” sektörüne sadece üretici örgütleri başvuru yapabilmektedir.
Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi tedbiri kapsamında gerçek kişi olan başvuru sahiplerinin kırsal alanda ikamet etmesi; tüzel kişilikler için ise yatırımın kırsal alanda yapılması uygunluk koşulu belirlenmiştir” dedi.
SAYIŞTAY SAPTAMALARI DEĞERLENDİRİLMELİ
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sayıştay tespit ve önerilerinin çok önemli olduğunu ve Bakanlığın bu konuyu önemle ele alması gerektiğini söyledi. Gürer, “Avrupa Birliği Kırsal Destekleme Projesi kapsamında 42 il var, ne yazı ki Niğde gibi tarım illeri kapsam dışı, kapsam içi illerde de uygulamada amaca uygun teşvikler verilmediği görülüyor. IPARD kapsamında destek alıp yatırımı yarım bırakanlarda var, bu teşvikler amacına uygun dağılsa bugün yaşadığımız sorunlar yaşanmayacaktı” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!