İyi Tarımda Yeni Dönem Başladı - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

İyi Tarımda Yeni Dönem Başladı

  • 04 Nisan 2018
  • 326 kez görüntülendi.
İyi Tarımda Yeni Dönem Başladı

Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İyi Tarım uygulamaları kapsamında meyve bahçeleri ve lahana alanları hakkında çalışmalarını sürdürüyor.

Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş Sazlıca bölgesinde iyi tarım uygulamaları yapılan meyve bahçelerini ziyaret etti makamında Ulukışla lahana yetiştiricileri birliği ve Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Öğretim üyeleri ile buluştu.

MEYVECİLİKTE İYİ TARIM

Niğde Merkez Sazlıca Kasabasında bulunan ve İyi Tarım Uygulamaları yapılan Çita Tarıma ait Elma Nektarın ve Şeftali bahçelerinde incelemelerde bulunan İl Müdürümüz Asım Baş yapılan uygulamaları yerinde inceleyerek bilgiler aldı.

İyi Tarım Uygulamalarının, topraktan sofraya kadar uzanan bütün üretim ve pazarlama aşamalarını kapsadığını belirterek yapılacak tarımsal faaliyetler bilinmeli, insan sağlığı ve çevreye olan etkileri değerlendirilmelidir dedi. Bahçe sahibi Can ve İbrahim Hurioğlu kardeşlerden yetiştiricilik, depolama ve pazarlama konusunda yaşadıkları sıkıntılarını dinleyen İl Müdürü Asım Baş Bakanlığın bu konularla ilgili verdiği destekler konusunda genel bilgiler sundu.

İŞÇİLERLE İŞÇİ SAĞLIĞINI GÖRÜŞTÜ

İşçi sağlığı Güvenliği ve Refahı konusunda işçiler ile de görüşen İl Müdürü Asım Baş İşçi sağlığı ve refahı için çiftlikte emniyetli ve sağlıklı çalışma koşullarının sağlanması ve uygulanmasının, işçi refahı açısından dinlenme, yemek yeme, yerlerinin sağlanmasının, kaza ve acil durum Prosedürleri ile uyarı ikaz levhalarının işçiler tarafından görülecek yerlerde sergilenmesinin önem arz ettiğini belirtti.

İYİ TARIMDA LAHANA

İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması Ve Kontrolü Projesi kapsamında lahana yetiştirıcileri birliği ile yapılacak çalışmalara start verildi.

ÖĞRETİM ÜYELERİ İLE BİRLİKTE

İl Müdürlüğünce yürütülmekte olan “İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” Kapsamında Ulukışla İlçesi Hüsniye Köyünde Lahana Yetiştiricileri Birliği ile ortaklaşa yapılacak çalışmalara start verildi. Proje paydaşları olan Niğde İli Lahana Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Rıza Önal ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Şenay Özgen, Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Suk- Kyeong Kang ve Araştırma Görevlisi Derya Kahvecioğlu İl Müdürü Asım Baş’ı ziyaret ettiler. Bu projenin gereği olarak üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşlarının koordineli hareket etmesinin son derece önemli olduğunu belirten Asım Baş, bu çalışmaların başarılı olması ileride hedeflenen çalışmalara da dayanak teşkil edeceğini söyledi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!