Karpuz Pekmezi Üzüme Rajon Kesti - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Karpuz Pekmezi Üzüme Rajon Kesti

  • 10 Temmuz 2017
  • 668 kez görüntülendi.
Karpuz Pekmezi Üzüme Rajon Kesti

Niğde’de karpuz fiyatlarının bazı marketlerde 30 ile 40 kuruşa düşmesini fırsat bilen karpuz pekmezi yapıyor. Hem Adana bölgesine yakın olunması ve bazı marketlerde rekabet sebebiyle fiyatların iyice düşmesini fırsat bilen Niğde’de öğretmenlik yapan Erdoğan Yılmaz atalarından öğrendiği karpuz pekmez yapımı geleneğini devam ettiriyor. Vücudun dinç ve zinde olmasını da sağlayan karpuz pekmezinin, kış aylarından bahar aylarına geçişte meydana gelen bahar yorgunluğunu da önlediğini söyledi.

Şifa kaynağı olan ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi haline gelen karpuz pekmezinin cildin taze ve temiz bir görünüm almasını sağlayarak kansere yakalanma riskini azalttığına vurgu yaptı. Mevsimin lezzeti haline gelen karpuz pekmezinin, akciğer ve karaciğer hastalıklarının önüne geçtiğini belirten Erdoğan Yılmaz; “Mevsimine göre ve marketlerde fiyatların düşmesinde el ettiğimiz karpuz suyunu özel toprakla mayalar sonrada odun ateşinde kıvamına gelinceye kadar kaynatılır. Her yıl elde ettiğimiz karpuz pekmezini kendi ailemize ve dostlarımıza ikram yapıyoruz. Karpuz pekmezi yıllar önceden beri en çok tahin ile birlikte ve sıvı olarak tüketilmektedir. Karpuz pekmezi en çok kış aylarında tüketilen pekmezlerin arasında yer alıyor.

Karpuz pekmezi kana en çabuk karışan yiyeceklerden birisidir. Karpuz pekmezi yiyen kışa meydan okur ve antioksidan özelliği de gösterdiği uzmanlarımız tarafından Burdur’da Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi kurucusu Vet. Hekim Öztürk Sarıca’nın yaptığı bir araştırmasın da ise karpuz pekmezi kansere karşı etkili olduğu belirtilmiş ve karpuzun yapısındaki beta karoten, C vitamini, sitrolin, likopen gibi maddelerin anti- kanserojenik olduğu belirtirken, karpuz pekmezinin yoğun şeker muhteva etmesi nedeniyle aç karna tüketilmemesi kahvaltılardan sonra bir kaşık olarak tüketilmesi tavsiye etmektedir” dedi. (Haber: Hüseyin GÖKDEMİR)


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!