Mehmet Akif Sizinle Gurur Duyardı - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Mehmet Akif Sizinle Gurur Duyardı

  • 13 Mart 2018
  • 377 kez görüntülendi.
Mehmet Akif Sizinle Gurur Duyardı

İstiklal Marşı okuma yarışmasında dereceye giren 3 öğrenci ödülleri kabul etmediler.

Niğde’de düzenlenen İstiklal Marşı’nı Güzel  Okuma Yarışması’nda dereceye giren 3 öğrenci aynı Milli marşımızın Merhum şairinin yaptığı gibi “İstiklal Marşı’na ödül konulmaz” diyerek kazandıkları hediyeleri kabul etmediler.

Remide Yılmaz Atabek Anadolu Lisesi tarafından İstiklal Marşı’nın 97. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında İstiklal Marşı’nı Güzel  Okuma Yarışması düzenledi.  Yapılan yarışmada ilk üçe giren öğrencilere Okul yönetimi tarafından ödül olarak başarı belgesi ve hediye çeki verildi. Öğrenciler, Mehmet Akif Ersoy’un bile para karşılığında yazılmasını reddettiği ve Türk milletine karşılıksız hediye ettiği İstiklal Marşı’nın güzel okunması karşısında da maddi değeri olan bir hediyenin kendileri tarafından kabul edilemeyeceğini  belirterek,  kendilerine takdim edilen hediye çeklerini okul idaresine iade ettiler.

Okul müdürü Feridun Soyak bu onurlu davranışlarından dolayı öğrencilerine teşekkür ederek,  onlarla gurur duyduğunu söyledi.

MEHMET AKİF NE YAPMIŞTI?

Mili Şairimiz Mehmet Akif Ersoy şiiri İstiklal Marşı yarışmasında birinci seçildiğinde kendisine verilen ödülü kabul etmemiştir. Mehmet Akif, kendisine verilmek üzere hazırlanan ödülü Darülmesai adında yoksulluk ile mücadele eden bir hayır kurumuna bağışlamıştır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!