Niğde'de 5 Köy Taşınıyor - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Niğde’de 5 Köy Taşınıyor

  • 13 Temmuz 2017
  • 717 kez görüntülendi.
Niğde’de 5 Köy Taşınıyor

Niğde’de yerleşimi uygun olmayan ve zaman zaman doğal afetleri yaşandığı ve bir çok konuda hizmet almakta zorlanan altyapı sorunu çeken 5 köy, dağlık bölgeden düz arazilere taşınacak.

Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada Ulukışla İlçesi’ne bağlı Tekneçukur, Hasangazi, İlhan ve Çanakçı köyleri ile Altunhisar İlçesi’ne bağlı Çömlekçi köyünün zaman zaman yaşanan sorunlar ve sıkıntıların çözümü amacıyla dağlık ya da çukur alanlardan çıkartılarak düz bölgelere taşınmasına karar verildiği bildirildi.

Yapılan açıklamada bu uygulamanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2017 yılı Etüt Proje Programı’na alındığını kaydedilirken, 5 köyün yeni yerleşkelerin neresi olacağı, köylerin birleştirilip birleştirilmeyeceği, bina altyapı ve konut alanlarının ne zaman ihale edileceği ve nasıl yapılacağı veya ne kadar sürede tamamlanacağı ise önümüzdeki aylarda belli olması bekleniyor.

Toplamda 4 köyde 148 hak sahibi olduğu belirlenirken Çömlekçi köyünün hak sahipliği çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 5 köy hakkında ayrıca şu bilgileri verdi:

Çanakçı Köyü : Çanakçı Köyünde Meradan elde edilen arazinin 14.000 TL’lik ot bedeli köylülerce karşılanmış olup hazine adına tahsisi yapılmıştır. İl Müdürlüğümüzce hâli hazır haritası, jeolojik-jeoteknik etüdü ve imar planı onaylanmış ve parselasyon planları araziye aplike edilme aşamasına gelmiş ve Kadastro Müdürlüğüne kontrol aşamasına getirilmiştir.  Çanakçı Köyünde 33 hak sahibi bulunmaktadır. Kadastro kontrollerinden sonra tapular hazine adına çıkacak olup daha sonra hak sahibi ailelere satılacaktır.

Çömlekçi Köyü: 2017 yılı etüt proje programına alınan köyde yapılan müracaatların hak sahiplik çalışmaları başlanmış olup aynı anda arsa elde etme çalışmalarına da başlanacaktır.

Hasangazi Köyü: Hasangazi Köyünde Köy Tüzel Kişiliğinden elde edilen arsaların Bakanlığımıza tahsisi sağlanmış, İl Müdürlüğümüzce hâli hazır haritası, jeolojik-jeoteknik etüdü ve imar planı onaylanmış parselasyon planı tamamlanarak Tapuları Köy Muhtarlığı adına çıkartılmıştır. Köyde 53 hak sahibi olup Köy İhtiyar Heyetince arsa fiyat tespit çalışmaları Kaymakamlıkla beraber yürütülmektedir.

İlhan Köyü: İlhan Köyünde Köy Muhtarlığınca arsa elde etme çalışmaları yapılmakta olup iskan konutlarının yapılacağı bir arsa elde edilememiştir. Bunun sebebi Köy Köy Muhtarlığınca kamulaştırmaya gidilmek istenmemesidir. İlhan Köyünde 26 aile hak sahibi olup arsa elde edildikten sonra İl Müdürlüğümüzce halihazır harita, imar planı ve parselasyon planları yapılacaktır.

Tekneçukur Köyü: Tekneçukur Köyünde hazineden elde edilen arazinin İl Müdürlüğümüzce hâli hazır haritası, jeolojik-jeoteknik etüdü ve imar planı onaylanmıştır. Yine İl Müdürlüğümüzce onaylanan parselasyon planları İl Özel İdaresine onaya gönderilmiştir. Parselasyon Planları onayından sonra araziye aplike edilme çalışmaları yapılacak olup Kaymakamlıkça fiyat tespitinden sonra hak sahibi ailelere satış yapılacaktır. Tekneçukur Köyünde 36 hak sahibi aile bulunmaktadır.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!