Niğde’de Ezginin Günlüğü Rüzgarı Esti [Röportaj] - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Niğde’de Ezginin Günlüğü Rüzgarı Esti [Röportaj]

  • 21 Aralık 2017
  • 447 kez görüntülendi.
Niğde’de Ezginin Günlüğü Rüzgarı Esti [Röportaj]

Dün gece, en iyilerin sahnesi Casablanca Bistro Pub’da Ezginin Günlüğü sahne aldı. Saat 22.00’de sahneye çıkan grup tüm Niğdelilere güzel bir müzik ziyafeti sundu. Biz de sahne öncesi grubun saksafon ve fagot ustası Can Göktür ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte Ezginin Günlüğü hakkında merak edilenlerden bazıları…

GİZEM ÇAPRAK:Ezginin Günlüğü grubu sanat hayatında 1980 darbesi sonrasında başladı. O dönem muhalif bir ses olarak sahne almaya başlamak gerçekten cesaret işi. Grubun ismine gelecek olursak; Ezgi kim ve gerçekten bir günlüğü var mı ?

CAN GÖKTÜRK: Ezginin günlüğü bizden önceki ekipteki arkadaşların, onlardan birinin şarkı sözünden çıkma, bir şiirinden çıkma bir şey. Ezgiler tutulmuş günlük anlamında bir şey. Günlük yayınlayacağız mı aslında bizim şifre ve nota kitaplarımız var piyasada. Şimdi 2007 de bir tane daha çıkaracağız. Yeni albümlerin şarkılarını çıkaracağız. Öyle bir esprisi yok. Ezgi diye kimse yok aramızda ama ezgilerle tutulmuş günlük anlamında bir şey.

G.Ç: Peki Ezginin Günlüğü ticari kaygı güderek iş yapan bir grup mu yoksa temel hedefi yalnızca sanat yapmak mı ?

C.G: Hepimizin geçinebilmek için bir şeyler yapması gerekiyor. Biz de Ezginin Günlüğü’nde buluşarak hayatımızı devam ettiriyoruz. Ticari kaygı der misiniz, bilmiyorum…

G.Ç: Şarkılarınız nasıl ortaya çıkıyor ? Yaşadığınız bir olayın üzerine mi yazıyosunuz ? Bu şarkıları kimin yazıp kimin çaldığı da tüm hayranlarınızın merak konusu tabii.

C.G: Şarkılarımız grup elemanlarının çalışmalarıyla oluşuyor. Kendi bestelerimiz var genelde. Anonim türküler de var, şiirlerini bestelediğimiz şairler de.

G.Ç: Grup üyelerinin yaşam tarzları nasıldır desem ? Mütevazı bir hayat mı sürüyorsunuz ?

C.G: Mütevaziyiz desek mütevazı olmayız. (Gülüyoruz)

G.Ç: 35 yıl önce kurulan bir grup olarak size göre hitap ettiğiniz yaş ve cinsiyet kitlesi nedir ?

C.G: 35 Yıllık bir grup olmamız sebebiyle geniş bir dinleyici kitlesine sahibiz ama konserlerimizde gençler çoğunlukta diyebilirim.

G.Ç: Şuanki mevcut kadro kaç yıldır birlikte çalışıyor ?

C.G: 35 Yıldır olan da var ( Nadir Göktürk) , 1 yıldır olan da ( Deniz Sajuna )

G.Ç: Grup olarak kendinizin yazdığı ve bestelediği şarkılar çok değerlidir kuşkusuz. Peki bu şarkılar arasında “çocuğunuz” gibi gördüğünüz ve üzerine çok titrediğiniz bir şarkı var mı ?

C.G: O konuda asla ayrım yapmıyoruz. Tamamen dinleyicilerimizin beğenisine bırakıyoruz.

G.Ç: Bu keyifli röportaj için şahsım ve Günaydın gazetesi adına teşekkür ederim sizlere. İyi sahneleriniz ve neşe dolu bir müzik yolculuğunuz olması dileklerimle.

C.G: Biz teşekkür ederiz, iyi akşamlar diliyoruz.


Fotoğraf & Röportaj : Gizem Çaprak

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!