Niğde’de Fasulye Hasadı Başladı - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Niğde’de Fasulye Hasadı Başladı

  • 01 Ağustos 2018
  • 416 kez görüntülendi.
Niğde’de Fasulye Hasadı Başladı

Türkiye’de fasulye üretiminde 3’üncü sırada yer alan Niğde’de fasulye hasadı başladı.

Türkiye’nin ilk fasulye hasadı Merkeze bağlı Karaatlı Kasabası’nda Çiftçi Sefa Sönmez’e ait fasulye tarlasında gerçekleştirildi.

Niğde Ziraat Odası Genel Sekreteri İbrahim Uygun, fasulye üretiminde Niğde’nin söz sahibi olduğunu söyledi. Türkiye genelinde fasulye üretiminde Niğde’nin 3’üncü sırada yer aldığını belirten Uygun: “Fasulyenin ilk hasadı Karaatlı Kasabasında başladı. Yaklaşık olarak Niğde genelinde 93 bin dekar alanda üretim gerçekleşiyor. 34 bin ton bir rekolte beklemekteyiz. Geçen yıl 80 bin dekar alanda yaklaşık 25 bin-28 bin ton civarında bir üretimimiz vardı. Geçen yıl ortalama olarak rekolte yüksekti bu yıl yağışlardan dolayı rekolteden düşüklük bekliyoruz.

Geçen sene fasulye 3,5 TL’den alıcı bulsa da sonradan 2,80 TL’ye geriledi. Ortalama 3 liradan bir alıcı buldu. Bu yılda çiftçimizin umudu 3,5 TL ila 4 TL arasında Pazar piyasasının oluşmasını umut ediyor. 2017 TÜİK verilerine göre Niğde üretimde 3’üncü sırada yer aldı. Bu yılda tahminlere göre 2 veya yine 3’üncü sırada yer alacağını umut ediyoruz” dedi.

Çiftçi Sefa Sönmez: “100 dekarlık alana kuru fasulye ekimi yaptım. Erken ekim yaptığım için hasatta ona göte erken oldu. Yaklaşık dekara 350 kilo verim bekliyoruz. Maliyetlerimiz kilo hesabı olarak 2,5 TL ile 3,5 TL’yi buluyor. Geçensene dekardan 450 kilo civarında verim aldık. Bu sene biraz düştü. Fiyatlarda çiftçiler olarak 4 lira gibi bir beklentimiz var. Piyasalar nasıl olur tam bilemiyoruz” diye konuştu


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!