Nigdemiz.com
buy Instagram followers

Niğde’de İnşaatta Müteahhidin ve Müşterinin Derdi Aynı!

  • 10 Eylül 2019
  • 607 kez görüntülendi.
Niğde’de İnşaatta Müteahhidin ve Müşterinin Derdi Aynı!

İnşaat sektöründe müteahhitlerin takibe düşen kredi oranı 1 yılda yüzde 114 artarken Niğde’de faaliyet gösteren müteahhitler bu listede Hatay ve Rize’den sonra 3’ncü sırada yer aldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerinden yola çıkarak hazırlanan oranlarda illere göre takibe düşen kredi (TDK) oranları belli oldu.

Müteahhitlerin yanı sıra sektörün talep yanını oluşturan müşteriler de konut kredilerini ödeyemiyor. Konut kredilerinde vatandaşın takibe düşme oranı yüzde 82 arttı.

NİĞDE’DE TAKİP ORANI 8 KATINA ÇIKTI

BDDK verilerine göre Niğde’nin de ilk sıralarda yer aldığı bazı illerde inşaat sektörüne verilen kredilerin takibe düşme oranı bir yılda 20 kattan fazla artmış durumda.

Müteahhitlerin takibe düşen kredi oranının en sert şekilde arttığı il Hatay. Hatay’da takibe düşen kredi (TDK) oranı 1 yılda 24 katına çıkmış durumda. Bu oranda Hatay’ı takibe düşen kredi oranı 12 katına fırlayan Rize ve 8 katına çıkan Niğde takip ediyor. İnşaat sektörünün merkezi olan İstanbul’da ise TDK artış oranı yüzde 184.

TÜRKİYE ORTALAMASI 2 KATINI AŞTI

Takibe düşen kredi oranı en çok artan illerde müteahhitlere verilen kredilerin büyük çoğunluğu ödenemiyor. Türkiye ortalaması ise geçen yıl yüzde 3,2 iken bu yıl yüzde 6,9’a fırlamış durumda.

KONUT MÜŞTERİSİ DE TAKİPTE

Ödenemediği için takibe düşen kredilerin oranı birçok ilde yaklaşık 3 katına çıkmış durumda. Azalan il ise neredeyse yok. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerinden yola çıkarak illere göre takibe düşen kredi (TDK) oranları belli oldu.

Buna göre takibe düşen kredilerin oranı yüzde 347 ile en çok artış gösteren il Gümüşhane oldu. Gümüşhane’yi yüzde 170 ile Yalova, yüzde 150 ile Eskişehir takip ediyor. İstanbul’da ise konut kredisinde takibe düşen alacak oranı 1 yılda yüzde 78 artmış durumda. Rakamlar konut kredisi kullanan vatandaşların yaşadığı stresi ortaya koysa da, borçluluğun diğer tarafındaki müteahhitlerin durumu daha kötü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!