Nigdemiz.com
Download Instagram Photos

Niğde’deki Suriyeliler ve Kamuoyu!

  • 17 Temmuz 2019
  • 761 kez görüntülendi.
Niğde’deki Suriyeliler ve Kamuoyu!

Son günlerde yurt genelinde olduğu gibi Niğde’de de Suriyeli göçmenlerden kaynaklanan rahatsızlık artmaya devam ederken, Komşu il Aksaray’da ise geçtiğimiz günlerde suça karışmış 158 kaçak mültecinin sınır dışı edilmesi kararından sonra aynı şartlarda bulunan 70 Suriyelinin de Malatya ilinde bulunan toplama merkezine gönderildiği belirtildi.

Son günlerde yurdun birçok ilinde olduğu gibi başta Suriyeliler olmak üzere mültecilere yönelen tepki, yaşanan uyum sorunları ve bunların toplumda yarattığı rahatsızlık artık Niğdeli vatandaşlar tarafından da daha yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.

NİĞDELİ MERAK EDİYOR

Komşuda gerçekleşen bu durumun ardından Niğde kamu oyu Niğde’de kaç Suriyeli veya başka milletten göçen olduğunu, bunların kaçının hangi suçlara karıştığını, suça karışanların kaçının geri gönderildiği ya da ceza verildiği, içlerinde vatandaşlık alanlar olup olmadığı merak konusu oldu.

TÜRKİYEDEKİ SAYILARI: 3 MİLYON 613 BİN 644s

Bir tarafta özellikle iç savaştan kaçan mültecileri ilk olarak misafir olarak kabul eden anlayışın yerini tahammülsüzlüğe bırakmaya başlaması, diğer yanda 13 Haziran 2019’da açıklanan resmi rakamlara göre 3 milyon 613 bin 644’e ulaşan Suriyelinin ülkedeki tüm şehirlerde yerleşik kalması zaman zaman suç olaylarına katılması kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.

BÖLGENİN 5 İLİNDE 15 BİN MÜLTECİ

Niğde’nin de dahil olduğu, tüm Emniyet teşkilatlarına gönderilen bilgi notunda ilk etapta 50 bin Göçmen sınır dışına gönderilecek Orta Anadolu Bölgesinde bulunan Kırıkkale, Aksaray, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde gibi illerde bulunan  15 bin göçmenden yaklaşık 1500 adet kişisinin Suriye ve diğer ülkelere geri dönüş programıyla gönderilmesi bekleniyor.

ÖNCELİK İSTEKLİLER VE SUÇLULARIN

Uygulamaya göre gönderilecek göçmenlerden öncelikli olarak istekli olanlardan ve suça meyilli olan kişilerden seçilerek geri dönüşüm başlatılacak.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!