OHAL 3 Ay Süreyle Uzatıldı - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

OHAL 3 Ay Süreyle Uzatıldı

  • 18 Nisan 2017
  • 372 kez görüntülendi.
OHAL 3 Ay Süreyle Uzatıldı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Bakanlar Kurulu toplantımızda MGK’nın tavsiye kararı ele alınarak 19 Nisan 2017 günü saat 01.00’den itibaren Olağanüstü Hal’in 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin TBMM’ye konunun arz edilmesiyle ilgili yazı kaleme alındı. OHAL, Türkiye için bir fantezi ya da hükümetin elini rahatlatsın diye yapılan bir uygulama değildir. Türkiye 15 Temmuz’da darbenin kıyısından dönmüştür, Türkiye uçurumun kenarından kurtarılmıştır.” Dedi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Referandumda yakalanan yüksek katılım oranına değinen Kurtulmuş, “Yüzde 85’in üzerinde katılımın olması bu referandumda en çok üzerinde durulması gereken hususlardan birisidir. Oylarıyla bu referandum sürecine katılan bütün yurttaşlarımıza teşekkürlerimizi iletmek isteriz. Ayrıca katılamayan ama bir şekilde bu süreci takip eden bütün vatandaşlarımıza da bu anayasa değişikliğinin hayırlı uğurlu olmasını temenni ederiz” diye konuştu. “Türkiye’de şuana kadar anayasa yapma meselesi ya askerlerin dipçiklerinin gölgesinde gerçekleşmiştir.” Kurtulmuş, 339 milletvekilinin onayıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) geçen, 16 Nisan’da 25 milyonu aşkın vatandaşın ‘evet’ oyu ile kabul edilen 18 maddelik anayasa değişikliğinin, YSK’nın nihai kararı vermesinden sonra Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte yürürlüğe gireceğini dile getirdi. Son derece barışçıl bir referandum kampanyası yürütüldüğünü belirten Kurtulmuş, seçim güvenliğinin sağlanmış olması ve vatandaşların seçime yüksek katılım oranına vurgu yaptı. En çok altının çizilmesi gereken konunun, böylesine önemli ve kapsamlı bir yönetim sistemi reformunun millet iradesiyle gerçekleşmesi olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “Türkiye’de şuana kadar anayasa yapma meselesi maalesef hep ya askerlerin dipçiklerinin gölgesinde, ya tankların gölgesinde gerçekleşmiştir. Maalesef anayasa dediğimiz zaman eski dönemlerde sivil siyasetçilerin çoğunda anayasa yapma fikri çok gelişmiş değildi. Şimdi Allah’a şükür Türkiye’de yönetim sistemi değiştirildi. Yönetim sisteminin değiştirilmesi konusunda da bütünüyle sivil iradenin hakim olduğu bir süreç geride bırakılmış oldu. Hiçbir dış etkinin, hiçbir baskının, hiçbir şekilde dipçik, darbe vesaire olmadığı son derece temiz bir millet iradesiyle Türkiye belki de 100-150 yıllık tarihimiz bakımından en önemli yönetim sistemi değişikliğini ortaya koydu. Bu referandum sonucunda bu açılardan ve diğer birçok açıdan baktığınız zaman kazanan millettir. Allah’a şükür bundan sonraki süreçte de hem milletimiz, hem demokrasimiz kazanmaya devam edecektir.” İfadelerini kullandı.
OHAL 3 Ay Süreyle Uzatıldı
Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısına değinen Kurtulmuş, Olağan Üstü Hal’in (OHAL) uzatılması yönünde karar alındığını söyledi. Kararın TBMM’ye iletildiğini dile getiren Kurtulmuş, şöyle konuştu:
“MGK, Olağanüstü Hal’in uzatılmasıyla ilgili konuda Bakanlar Kurulumuza tavsiye kararında bulundu. Bakanlar Kurulu toplantımızda da MGK’nın tavsiye kararı ele alınarak 19 Nisan 2017 günü saat 01.00’den itibaren Olağanüstü Hal’in 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin TBMM’ye konunun arz edilmesiyle ilgili yazı kaleme alındı ve Bakanlar Kurulu kararı imzaladı. Böylece konu bundan sonra TBMM’ye gelecektir. Ümit ediyorum ki TBMM’nin onayıyla OHAL 3 ay daha uzatılacaktır. OHAL, Türkiye için bir fantezi ya da hükümetin elini rahatlatsın diye yapılan bir uygulama değildir. Türkiye 15 Temmuz’da darbenin kıyısından dönmüştür, Türkiye uçurumun kenarından kurtarılmıştır ve ondan sonraki süreçte bu darbe teşebbüsünde bulunan terör örgütü başta olmak üzere devletin içerisine sızmış olan, kamu kurum ve kuruluşlarının içerisine gizlenmiş olan FETÖ’cü eşkıyalar başta olmak üzere, terör örgütüyle irtibatlı olanlarla çok amansız bir mücadele sürdürülmektedir. Bu mücadelede ne gerekiyorsa o yapılıyor. Hem FETÖ’nün, hem diğer terör örgütlerinin; hem insan kaynakları bakımından devletin içine sızmış unsurlarının temizlenmesi, hem finans ayaklarının sonlandırılması, hem diğer kurumlaşmış olan yapılarının dağıtılması için OHAL uygulamasına ihtiyaç vardı ve bu anlamda OHAL sürdürüldü.” Dedi.(İHA)


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!