Nigdemiz.com

Türkiye’de Mavi Bayraklı Plaj Sayısı 459 Oldu

  • 11 Şubat 2019
  • 140 kez görüntülendi.
Türkiye’de Mavi Bayraklı Plaj Sayısı 459 Oldu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ülkemizde mavi bayraklı plaj sayısının 459 olduğunu bildirdi.
Bakan Ersoy’un verdiği bilgiye göre son 5 yıl içinde ülkemizde mavi bayraklı plaj sayısındaki artış ise 76 olarak belirlendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde 2018 yılında ülkemizdeki mavi bayraklı plaj sayısının açıklanmasını istedi. Gürer, “2013-2018 yıllarında mavi bayraklı plaj sayıları ayrı ayrı olmak üzere kaçtır? Denize sınır İllere göre mavi bayraklı plaj sayısı kaçtır? 2019 yılında mavi bayraklı plajların artırılmasına yönelik çalışmalar yapılmakta mıdır?” şeklinde sorular yöneltti.

Bakan Ersoy, CHP Milletvekili Gürer’in önergesine verdiği yanıtta, Sağlık Bakanlığı ile yaptıkları protokol gereği deniz suyu mikrobiyolojik analizlerinin yapılabilmesi için kendi bakanlıklarının bütçesinden Sağlık Bakanlığına ödenek aktardıklarını bildirdi.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinatörlüğünde ülkemizde mavi bayrak alabilecek plajların potansiyelinin belirlenmesi için her yıl yerinde inceleme çalışmalarının yürütüldüğünü belirten Bakan Ersoy, var olan mavi bayraklı plajların sayısının ve kalitesinin koruması için TÜRÇEV ile birlikte denetimler yapıldığını açıkladı.

Ülkemizde mavi bayraklı plaj sayısının yıllar itibariyle artış göstererek, 2018 yılında 459’a çıktığını ve bu sayı ile dünya üçüncüsü olunduğunu belirtti.

Bakan Ersoy, “Önümüzdeki dönemde de yukarıda belirtilen çalışmaların sürdürülebilmesini teminen, Bakanlığımızın bütçe imkânları ölçüsünde gerekli desteğin sağlanmasına azami gayret gösterilerek, ülkemizdeki mavi bayraklı plajların sayısının daha da artırılması amaçlanmaktadır” dedi.

Bu arada Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un verdiği bilgiye göre ülkemizde 20 ilde 459 mavi bayraklı plaj bulunuyor. En çok mavi bayraklı plaj 200 plaj ile Antalya’ya yer alırken, 100 mavi bayraklı plajı olan Muğla ili ikinci sırada bulunuyor. 2013 yılında 383 olan mavi bayramlı plaj sayısı, 2018 yılında 459’e çıkarken, denize kıyısı olmayan göl kenarında Van ilinde de 1 adet mavi bayraklı plaj bulunuyor.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, turizmin gelişmesinde denizin etkisine vurgu yaparak plajların denize girilebilirlik adına temizliğinin önemine dikkat çekti. Denizlerin farklı etkenlerle kirletildiğini, bu bağlamda etkili denetim ve yaptırımların önemli olduğunu belirterek denizlerden yararlananların denizleri koruma adına daha da dikkatli davranmalarını, atıkların denizle buluşmasının önlenmesi adına her girişimin sıkı denetimlerle uygulamasının sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!