Yaz Elma Hasadı Başladı - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Yaz Elma Hasadı Başladı

  • 10 Ağustos 2017
  • 713 kez görüntülendi.
Yaz Elma Hasadı Başladı

Türkiye’nin elma deposu kentlerinden olan Niğde’de ‘Yaz elması’ olarak da bilinen erkenci elma hasadı başladığını belirten Niğde Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş, Niğde’de elma rekoltesinin yüzde 10’unu oluşturan yaz elması olarak bilinen erkenci elmada hasat dönemi yapıyor.

Baş, ilkbahar yağmurlarıyla ortaya çıkan hastalıklar ve bazı yerlerde meydana gelen dolu zararı gibi nedenlerle zorlu geçen bir yetiştirme sezonunun ardından erkenci elma üreticilerinin hasada başladığını ve karlı bir sezon umut ettiklerini söyledi. Baş, “Ayrıca kara leke ve külleme hastalıklarının yanı sıra iç kurdu, kırmızı örümcek ve manas gibi ana zararlılarla mücadele eden elma üreticilerimiz, bütün zorlukların üstesinden gelerek son derece kaliteli ürünleri tüketicilerimize sunuyor” diye konuştu.

Erkenci elmanın kilosunun bahçede 1TL ile 1.50 TL arasında alıcı bulduğunu belirten Baş, şunları söyledi: “Normal elmalardan yaklaşık 2 ay önce hasat edilen erkenci elmaları topluyoruz ve şu an için hem ürünün kalitesi hem de miktarı umut verici. İlimizde normal elma rekoltesinin yüzde 10’unu oluşturan erkenci elma da hasadımız yapılıyor. Üreticilerin fiyattan memnun kalmamaları durumunda elmalarını soğuk hava depolarında saklamalarını tavsiye etti. (Haber: Cüneyt ÖZDEMİR)

 

 

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!